Vinotéky + Jak vybrat? (AKTUALIZOVÁNO)

Recenzer » Články » Vinotéky Články Vinotéky

Vinotéka je speciální lednice určená ke správnému vychlazení vína. Tento spotřebič by neměl chybět žádnému milovníku tohoto nápoje. Vinotéky je možné přirovnat k lednicím, jediným vybavením jsou police, které umožňují umístit lahve vína do vodorovné polohy.

Koupit můžete i modely, kam je možné umístit láhev do svislé polohy, což oceníte, pokud nedopijete celou láhev. Police jsou vyrobené z kovu nebo dřeva. První typ je cenově výhodnější, druhý bude dotvářet vybavení místnosti. Takovou vinotéku můžete umístit do obývacího pokoje, aniž by působila rušivým dojmem.

Při výběru vinotéky je velmi důležitým parametrem místo umístění a kapacita. Máte rádi červené víno, bílo nebo oceníte obě varianty? Na základě této otázky budete vybírat počet zón a způsob chlazení. Přihlédnout můžete také ke spotřebě i doplňkovým funkcím a zásadním parametrem je pochopitelně i cena výrobku.

Porovnat ceny vinoték

Typy

V první řadě je třeba vybrat vhodné místo umístění. Podle něj se bude odvíjet vzhled. Vybírat budete ze dvou možností, které se mezi sebou liší také cenou. K dostání máte volně stojící vinotéky, které mohou zabírat místo kdekoliv v domě. Do novostavby si můžete pořídit vestavěnou vinotéku, kterou sladíte s ostatním vybavením.

Vestavné

Vestavěná vinotéka je stejně jako další spotřebiče nejčastěji součástí kuchyňské linky. U těchto vinoték vás bude zajímat velikost a vybírat můžete i podle typu skla. To může být průhledné nebo kouřové.

Volně stojící

Při volbě volně stojící vinotéky máte již větší možnosti výběru. Vybírat můžete různé velikosti a vzhled, protože takovou vinotéku můžete umístit naprosto kamkoliv.

Levnější vinotéky jsou vyrobeny z nerezu nebo jiného kovu. Elegantní vinotéky mohou svým vzhledem imitovat dřevo a nebudou působit nijak rušivě ani v obývacích pokojích.

Kapacita

Kapacita je parametr, který určuj, kolik lahví vína budete moci do vinotéky umístit. Vybírat můžete malé vinotéky, které ochladí pouze několik litrů vína. A koupit můžete i velké vinotéky, které využijete spíše v komerčních prostorech.

Malá vinotéka – malé vinotéky umožňují umístit 1 – 8 lahví vína a jsou tak dostačující do běžné domácnosti.

– malé vinotéky umožňují umístit 1 – 8 lahví vína a jsou tak dostačující do běžné domácnosti. Velká vinotéka – velké vinotéky jsou dostatečně prostorné, aby umožňovali vychladit až 200 lahví. Vhodné jsou pro restaurační zařízení i majitele vinných sklípků.

Prostor vinotéky je nejčastěji rozdělen policemi. Malé vinotéky disponují 2 – 3 policemi, velké mohou mít i více než 10 polic.

Police jsou nejčastěji vyrobeny z chromu nebo dřeva. Hromové police jsou cenově dostupnější a zaujmout vás mohou i prohnutým tvarem, do kterého se láhev umísťuje. Dražší vinotéky mají police dřevěné.

Počet zón

Počet zón budete vybírat podle toho, jaké víno preferujete. Pokud máte rádi pouze bílé nebo červené, bude vám stačit jednozénová vinotéka, milovníci obou variant upřednostní dvouzónové spotřebiče.

Jednozónové vinotéky

Tyto vinotéky umožňují nastavit jen jednu teplotu, díky tomu je vhodné pro ty, kdo preferují pouze jeden druh vína. Tyto typy patří k nejlevnějším.

Dvouzónové vinotéky

Vinotéka umožňuje nastavit pro každou zónu jinou teplotu. Chladit tak můžete bílé i červené. Dvouzónové vinotéky patří s ohledem na pořizovací cenu ke zlaté střední cestě, rozdíl v ceně je v porovnání s jednozónovými vinotékami i 4 a více tisíc korun.

Vícezónové vinotéky

Nastavit můžete až 3 různé teploty a jednotlivé zóny vám poskytnou prostor pro bílé, červené i šumivé víno. Prostor vinotéky může být rozdělen policemi, ale koupit je možné i vinotéky, jejichž vnitřní prostor police nerozdělují a víno se podle teploty umísťuje na sebe.

U těchto spotřebičů je nejnižší teplota ve spodní části vinotéky a směrem vzhůru pozvolna stoupá. Do spodní části se umísťují šumivá vína, následuje bílé víno a horní část je vyhrazena pro červené víno.

Způsob chlazení

Vinotéky nabízení dva typy chlazení. Ekologičtější variantu představuje termoelektrický článek. Jeho výhodou je nízká hlučnost a cena. Nevýhodu menší výkon a vyšší spotřeba elektrické energie.

Druhou možností chlazení jsou vinotéky s kompresorem. U tohoto chlazení musíte počítat s vyšší hlučností i cenou. Výhodou je však lepší výkon chlazení a nižší spotřeba elektřiny.

Spotřeba

Stejně jako lednice nebo mrazničky budou i vinotéky spotřebovávat elektřinu celý den. Proto při výběru věnujte pozornost i energetickému štítku, který vám podá informaci o spotřebě, ale také hlučnosti nebo kapacitě vinotéky.

Vinotéky spadají do energetické třídy A – F. Nejnižší spotřebu představuje označení A. Preferovat byste měli vinotéky s označením A+, k nejúspornějším patří výrobky A+++, které jsou i nejdražší. Samotná spotřeba je pak v rozmezí 0,3 – 1 a více kWh.

Klimatická třída

Klimatická třída je údaj, který označuje ideální teplotu místa, kde bude vinotéka stát. Spotřeba energie se totiž odvíjí i od teploty okolí. Čím je teplota vyšší, tím vyšší bude i spotřeba.

Vinotéky se podle klimatické třídy rozdělují do 4 skupin:

Klimatická třída SN – teplota v rozmezí 10 °C – 32 °C

Klimatická třída N – teplota v rozmezí 16 °C – 32 °C

Klimatická třída ST- teplota v rozmezí 18 °C – 38 °C

Klimatická třída T – teplota v rozmezí 18 °C – 43 °C

Funkce

Vinotéky se mohou pyšnit několika funkcemi, které zvýší komfort používání. Některé funkce jsou součástí každého výrobku, jiné najdete u vinoték s vyšší pořizovací cenou. S každou funkcí roste cena spotřebiče, a proto zvažte, které funkce skutečně využijete.

Vnitřní osvětlení – LED světlo může svítit nejen ve chvíli, kdy vinotéku otevřete, osvětlit můžete i vinotéku se zavřenými dveřmi.

– LED světlo může svítit nejen ve chvíli, kdy vinotéku otevřete, osvětlit můžete i vinotéku se zavřenými dveřmi. LED displej – postará se o snadnější obsluhu, využijete ho k navolení správné vnitřní teploty, ale vyčíst z něj můžete i jiné informace.

– postará se o snadnější obsluhu, využijete ho k navolení správné vnitřní teploty, ale vyčíst z něj můžete i jiné informace. Rychlé chlazení – zajistí rychlé ochlazení lahví s vínem.

– zajistí rychlé ochlazení lahví s vínem. UV filtr – ochrání láhve před slunečním světlem

– ochrání láhve před slunečním světlem Regulace teploty – umožní vám nastavit teplotu podle vlastních potřeb

– umožní vám nastavit teplotu podle vlastních potřeb Zámek – bezpečnostní pojistka, která zabrání nechtěnému otevření vinotéky.

– bezpečnostní pojistka, která zabrání nechtěnému otevření vinotéky. TouchLight – díky této funkci se vinotéka při položení ruky na madlo rozsvítí.

– díky této funkci se vinotéka při položení ruky na madlo rozsvítí. AntiBacteria – funkce, která vás zbaví bakterií uvnitř vinotéky.

– funkce, která vás zbaví bakterií uvnitř vinotéky. Airfreshfilter – postará se o přísun čerstvého vzduchu uvnitř spotřebiče

– postará se o přísun čerstvého vzduchu uvnitř spotřebiče Speciální úložný prostor – jedná se o místo, do kterého můžete bezpečně umístit nedopitou láhev vína nebo karafu.

Značka

Kvalitní vinotéky koupíte od značky Candy, která nabízí i ty nejlevnější modely. Levnější i dražší vinotéky ve výborné kvalitě dostanete i od oblíbené značky Guzzanti nebo Philco. Náročnější uživatelé mohou vinotéku vybírat od značky Haier.

Cena

Pro méně náročné uživatele jsou určené vinotéky s cenou do 5 000 Kč. Jedná se především o menší jednozónové vinotéky s objemem cca 20 lahví.

Dvouzónové vinotéky koupíte za cca 10 000 Kč. Pojmout mohou až 50 lahví. Podle designu a dalších funkcí se může cena vyšplhat až k 15 000 Kč.

Nejdražší a největší vinotéky koupíte za 15 a více tisíc Kč. Menší designové vinotéky se všemi nadstandardními funkcemi využijete v domácnost. Velké vinotéky s obsahem až 200 lahví jsou vhodné spíše pro komerční využití.

Porovnat ceny vinoték

Otázky a odpovědi

Jak hlučné vinotéky jsou?

Hlučnost vinoték se pohybuje v rozmezí 20 – 50 dB. Nejnižší hlučnost je možné přirovnat k šepotu. Tišší vinotéky jsou zpravidla vybaveny méně výkonných termoelektrickým článkem. Hlučnost 50 dB lze přirovnat k běžnému hovoru, vyšší hlučnost mívá na svědomí kompresor.

Jaká je správná teplota vína?

Každé víno vyžaduje jinou teplotu. Teplota červeného vína by měla být v rozmezí 15 – 18 °C. Bílé a růžové víno by mělo být vychlazené na 7 – 12 °C. Doporučená teplota perlivého vína je v rozmezí 8 – 10 °C. a v případě šumivého vína by se měla teplota pohybovat v rozmezí 5 – 7 °C.

Setkat se však můžete také z názorem, že není nutné skladovat červené a bílé víno v různé teplotě. Ideální teplota všech vím by měla být v rozmezí 7 – 12 °C. Důležitější než teplota skladování je tedy teplota podání. Bílé váno by se mělo podávat více vychlazené než to červené, což vám umožní dvouzónová vinotéka.

Jaký je teplotní rozsah vinotéky?

Teplotní rozsah vinoték bývá zpravidla v rozmezí 7 – 18 °C. Nastavit tak můžete teplotu vhodnou pro všechny typy vín. Jednotlivé vinotéky se mohou teplotním rozsahem lišit, a proto si tento parametr raději také zkontrolujte.

Závěr

Nákup vinotéky byste neměli podcenit a spotřebič nevybírat pouze podle pořizovací ceny. Velkou roli hraje také kapacita a volba chladící zóny, která přímo souvisí se způsobem chlazení. Při nákupu preferujte spotřebič v energetické třídě A+, nebo ještě lépe A+++, který bude šetrnější k vaší peněžence. A při výběru je vhodné přihlédnout i k dodatkovým funkcím.

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?