5 tipů, jak správně vybrat dětskou postel
...aby z ní vaše dítě nespadlo, pomáhala jeho zádům zdravě růst a slušela i pokojíčku
1. Bezpečná postel se zábranou a bočnicí
Určitě každý na vlastní kůži aspoň jednou zažil pád, který způsobil odřená kolena nebo třeba i pořádnou bouli na hlavě. Právě pro podobné události, kdy dítě zakopne o vlastní nohy nebo třeba práh dveří, musí mít každá dětská postel pár bezpečnostních úprav. Co by jí nemělo chybět?
Všechny hrany zaoblené, zarovnaný povrch a čelo nejlépe u nohou i u hlavy. Menším dětem je vhodné na postel přidat bezpečnostní bočnice, které zabrání nečekaným zraněním. Vy je pak můžete po dosažení dostatečného věku jednoduše odstranit, ať dítěti přestane zavázet.
2. Jaká je ideální výška postele pro vaše dítě?
Pro zajištění maximálního pohodlí a kvalitního odpočinku je potřeba, abyste volili vhodnou výšku lůžka. Pro menší dítě by měla být kolem 25 cm, aby na ni nemuselo šplhat s vaší pomocí, ale zvládlo si pohodlně lehnout samo bez asistence další osoby.
Nebojte se podpořit samostatnost svého dítěte už v jeho mladém věku, naše postele se drží filozofie Montessori a jsou tak přizpůsobené přesně podle vývojových potřeb vašeho potomka.
Postel o výšce cca 45 cm je potom vhodná pro větší ratolest i dospělého člověka. Avšak ideální řešení je vybrat postel, která bude růst jako vaše dítě. Za nejekonomičtější lůžka považují rodiče postele, ke kterým se dají přimontovat přidavné nohy. Ty postel jednoduše zvednou i o 20 cm a z lůžka pro pětiletého potomka uděláte během pár minut funkční postel pro školáka, ve které se kvalitně prospí třeba i dalších 5 let.
3. Jaká je ideální šířka dětské postele a jak ji udržovat?
Vaše ratolest je samá ruka, samá noha a boty, co jste koupili před měsícem, už jsou jí malé. Říkáte si, že to je přesně váš případ? Pravdou je, že děti rostou rychle jako voda teče v horské říčce, proto je lepší myslet na finance a při výběru rovnou sáhnout po delší posteli. Prcek v ní bude mít vždy dost místa, i když už začne chodit do školy. A vy navíc ušetříte nějakou tu kačku, kterou můžete vložit třeba do společného výletu.
Výhodou dřevěné postele je i její úklid. Každý rodič určitě zažil situaci, kdy dítě mělo špinavé ruce a začalo sahat na vše, co mu doma přišlo pod ruce. Prach i jiné nečistoty snadno setřete z rámu vy nebo i vaše ratolest, stačí k tomu navlhčený hadřík.
4. Ortopedická dětská matrace pro zdravý růst
Dětský ortoped vám s jistotou potvrdí, že matrace je nejdůležitější část postele. Abyste předešli růstovým deformacím nebo skolióze páteře svého potomka, vyberte matraci s vyšším stupněm tuhosti. Rodiče si také velmi často pochvalují oboustranné matrace. Ty mají jednu velkou výhodu – večer dítěti ustelete na ortopedické straně a na hraní svému malému štěstí matraci ráno zase otočíte na měkčí plochu.
Každý rodič ví, že když má malé dítě, může se snadno stát „nehoda". Potomek se může v posteli počůrat nebo ji prostě zašpinit jídlem, co si do ní tajně vzal. Váš problém s čistěním vám pomůže vyřešit matrace s povlakem, který se dá lehce sundat a můžete jej vyprat i na 60 °C společně s povlečením, ať se zbavíte všech bacilů i nečistot.
I když nás to mrzí, vaše dítě může být alergik. Bez zaváhání proto sáhněte po antialergenní matraci. Ty jsou nejčastěji tvořeny PUR pěnou a je do nich přidáván výtažek například z Aloe Vera, díky čemuž jsou navíc i antibakteriální. Vaše ratolest tak bude chráněna od roztočů, plísní a spánek bude dlouhodobě bez zdravotních rizik.
5. Úložný prostor pod dětské lůžko, který pomůže maminkám
Upřímně si sáhněte do svědomí. Stíháte vždycky uklidit všechny věci, které si vaše dítko vyskládá na podlahu? I máma, která pod trikem schovává oblek supermana, tohle nezvládá. A přiznejte si, že ne vždy se dá na malého potomka 100% spolehnout, že to zvládne pohlídat samo. Pro ztrátu pozornosti totiž stačí málo – třeba jen letící ptáček za oknem.
Večer pak přijde táta a na tu zapomenutou kostku lega šlápne. A není určitě překvapením, že to opravdu bolí a ke klení nemá nikdy daleko. Zamezte podobným situacím a učte ratolest větší samostatnosti. Stačí k tomu vhodný nábytek, který je přizpůsobený svou funkcí nejenom pro rodiče, ale i jeho hlavní uživatele – děti.
Ať už to jsou náklaďáky, panenky nebo špinavé ponožky. Ulehčete sobě nebo potomkovi práci a pod postel si pořiďte praktický úložný šuplík. Jednoduše se vysune a zase vrátí na své původní místo, zvládne ho tak ovládat i vaše ratolest.
Postel je jenom začátek. V našem dalším článku se dozvíte, jak zařídit útulný dětský pokoj, který si váš prcek zamiluje.
Zdroj foto: IG @sandra_parmova