Jak vybrat správnou postel
Magazín
Jak vybrat správnou postel
Zdravý spánek je základním předpokladem spokojeného života s dostatkem energie a bez neduhů. Jak však zdravého spaní dosáhnout? Co nejkvalitnější, pečlivě vybranou výbavou ložnice. Začněme postelí.
Zdravý spánek je velmi důležitým tématem, ke kterému byste měli přistupovat co možná nejzodpovědněji. Mnoho neduhů, nemocí a syndromů, které tíží moderního člověka, jsou zapříčiněny právě špatným spaním.
A špatné spaní zase odpovídá špatnému stavu jeho ložnice. Pro plnohodnotný spánek, který vám dodá energii, opravdu nestačí proležený otoman. Správná postel by měla mít několik základních znaků:
dobré větrání
snadná údržba
příjemný vzhled.
Větrání a přístup vzduchu jsou skutečně základem. Jen vyvětraná postel je také zdravá – v zatuchlé, špatně odvětrávané se to naopak hemží roztoči a mikroby.
Údržba postele je velice důležitá. Jednou za čas je nutné vytáhnout matrace a důkladně je vyčistit. Čistit by se také měly veškeré čalouněné části postele a matracový rošt.
Vzhled postele se na první pohled jeví jako malichernost, avšak je velmi důležité, abyste se ve své posteli cítili příjemně a útulně. Není nutné podléhat za každou cenu trendům – nejdůležitější je váš pocit z postele.
Kde sehnat postel vyhovující všem těmto kritériím? Rozhodně u specializovaného prodejce, jakým je obchod A pamatujte – na kvalitním a zdravém spánku se šetřit nevyplácí!
Materiál postele, alfa a omega
Postel je definována právě materiálem, z nějž je vyrobena. Zde se také odliší dobrá a špatná postel. Z čeho jsou vyrobeny ty špatné? Z dřevotřísek, plastových komponent a dalších náhražek. A jaký je naopak dobrý materiál pro výrobu postele?
Masivní dřevo
Masivní dřevo je tradičním materiálem pro výrobu postelí a má mnoho výhod. Lze mu dát téměř bezpočet podob, díky čemuž se trefí do vkusu každého z vás. Je také na pohled příjemné, hřejivé a přírodní.
Dřevo na výrobu postelí, typicky borovice, buk či olše, je velmi tvrdé a odolné. Zaručuje tak naprostou stabilitu postele a její životnost desítky let dlouhou. Hledáte-li postel na celý život, porozhlédněte se po naší nabídce dřevěných postelí na
Kov
Kovové postele jsou trendem posledních let. Lze říci, že jsou dražší, ale ještě odolnější než dřevo. Železné postele z dílny kvalitního výrobce jsou naprosto stabilní a nevržou.
Specialitka – čalouněné postele
Čalouněné postele jsou velkým evergreenem a mnoho lidí na ně stále nedá dopustit. Zde však pozor na několik úskalí. V první řadě je nutné vybírat pouze z kvalitních modelů od osvědčených výrobců (například čalouněné postele zde na
Druhým potenciálním problémem je hygiena a odvětrávání. Moderní a kvalitní čalouněné postele z naší nabídky však mají tyto záležitosti vyřešené a čistotou si nezadají s dřevěnými postelemi.
Provedení a konstrukce postele – na co si dát pozor?
Jsou prvky, na které při výběru postele myslíme všichni (šířka, materiál), ale jsou také faktory, na které se často a rádo zapomíná. Přitom jde o velmi podstatné vlastnosti, které jsou při výběru správné postele určující.
Délka postele není svazující
Postele jsou dlouhé 200 cm a tráva je zelená, to prostě platí. Nikoliv! Délka postele 200 cm je standardem a vyhovuje většině lidí populačního průměru. Co však dělat, když jste narostli na výšku trochu více?
Nechte si postel vyrobit podle své výšky. Seriózní dodavatelé, mezi které jednoznačně patří, vám rádi nechají zhotovit postel na míru. Platí přitom jednoduché pravidlo: ideální délka postele = vaše výška + 20 až 25 cm. Pokud měříte 2 metry, nestyďte se objednat si postel na míru!
Výška postele podle věku
S postelemi a jejich výškou je to trochu složitější. Obecně se tvrdí, že ideální výška postele (POZOR!) včetně matrace je mezi 45 a 55 cm od země. To platí pro zdravého dospělého člověka.
Dítě ale z postele občas padá a je také menší – proto byste se měli držet spíše spodní hranice, tedy výšky do 45 cm.
A co senioři? Ti sice nepadají, ale obtížněji se jim vstává. Proto jim vyhovují postele s větší výškou. Dá se říci, že správná výška je taková, kdy se člověk na posteli posadí a nohy má v kolenou prohnuty méně než do pravého úhlu. Podle výšky seniora tedy výška postele 55 – 70 cm.
Čelo a bočnice
Čelo postele je to, co ji odlišuje od palandy. Zatímco to v nohách není příliš podstatné (občas spíše překáží), v záhlaví by chybět nemělo. Chrání hlavu před průvanem a nepadá vám polštář.
A co bočnice? Pro dospělého spíše překážející prvek, pro dítě naopak vhodné – brání skulení z postele. Nehodí se však, pokud srážíte postele k sobě. Uvážení necháme na vás.
Pro jednoho, pro dva, nebo pro dítě?
Postele tradičně dělíme na jednolůžka a dvojlůžka, tedy podle počtu spáčů. Dávno neplatí rčení „dvojlůžko až po svatbě“ a také není vhodné nechat potomka dospívat v patrové posteli. Jak tedy vybírat?
První samostatná postel pro dítě
Dětské postele (pozor, nikoliv postýlky!) jsou zpravidla klasická jednolůžka. Šířka dětské postele by neměla být menší než 90 cm, 80cm postele jsou vhodné jen pro předškolní děti či do místností, kde není prostoru nazbyt.
Dětská postel by každopádně měla mít čelo v oblasti hlavy a také stojí za to zvážit provedení bočnic – dítě přece jen padá z postele častěji než je obvyklé. Z toho důvodu by měla také být volena nižší postel.
Dětská specialitka – patrová postel
Patrové postele (chcete-li, „dvoupatrovky“) jsou klasikou sourozeneckých pokojů. Elegantně řeší problémy s prostorem a také dětem poskytují vyšší míru soukromí, jejich vlastní teritorium. Nabídka patrových postelí je i dnes široká (viz třeba patrové postele na a kvalita postelí je na úrovni klasických lůžek.
Platí, že na horním patře postele by nemělo ulehat dítě mladší 6ti let, a to z důvodů bezpečnosti a také schopností dostat se na/z postele.Naopak není úplně vhodné nechávat patrovou postel dítěti až do jeho dospělosti. Zhruba ve chvíli, kdy se z žáčka stává student, je vhodné pořídit v pořadí druhou postel, a to už z kategorie „studentských“ nebo klasických dvojlůžek.
Jednolůžko
Ideální postel pro děti i mladší dorost, kdy má každý z potomků vlastní postel. Doporučené rozměry jsou od 90 cm šířky (standard) až po 120 cm, což je nejširší jednolůžková postel. Popularitu si získávají také postele o rozměrech 100 x 200 cm.
Dvoulůžko
Dvoulůžkové postele tvoří 80 % prodejů všech postelí a je proto mnoho dobrých důvodů. Praktičnost, cenová výhodnost a dlouhodobá životnost nahrává právě pořízení dvojlůžka. Jaké jsou standardy v tomto sortimentu?
Klasickým dvojlůžkem je myšlena postel o rozměrech 160 x 200 cm. Takzvaná „studentská“ dvojlůžka o šířce 140 cm jsou nejmenšími postelemi pro dva a hodí se skutečně spíše pro mladé a jejich občasné párové přespávání.
Pakliže chcete naopak více prostoru, máte na výběr z modelů 180 a dokonce 200 cm širokých. I pro tyto rozměry postelí lze na bez obtíží sehnat matrace a rošty.