Podle čeho vybrat konferenční stolek?

3/02/2020 - Iva Bátrlová

Malý, ale podstatný detail. Funkční doplněk se schopností proměnit atmosféru celého pokoje. Na rozdíl od sedacího nábytku, u kterého upřednostňujeme především pohodlí, bývá často právě tento stolek prvkem, na kterém si dovolíme popustit uzdu fantazii. Obzvláště v poslední době, kdy se nejrůznější, drobné odkládací stolky vrací do popředí zájmu, je možná těžké se zorientovat v tom, co je pro výběr tohoto kousku nábytku skutečně důležité.

Které faktory je potřeba vzít v potaz při výběru vhodného stolku pro Vás – aby byl skutečně vhodný do Vašeho domova, aby především sloužil svému účelu a nebyl – jak se říká, „jen pro parádu“? To se dozvíte na následujících řádcích tohoto článku.

Označení „konferenční“ je tomuto kusu nábytku špatně přiřazováno již od 50. let – správné označení je odkládací stolek. Jednotné označení tohoto nábytku napříč celým světem neexistuje - Angličané mu ale říkají coffee table (tedy kávový stolek), Němci zase Couchtisch (gaučový stolek) a Francouzi jej jednoduše označují jako table basse (nízký stůl). A tak - přesto, že nikdo z nás nejspíš doma v obývacím pokoji žádné konference nepořádá, je pojem "konferenční stolek" tak rozšířený a zažitý, že jsme nuceni jej respektovat a používat bez ohledu na to, co je správně.

Existuje celá řada věcí, které by měly být především funkční, ale přesto podléhají trendům, co se na první pohled jeví jako skvělý nápad. Stolky do obývacího pokoje jsou jedny z nich. Stále častěji se setkáváme s fotografiemi v módních časopisech o bydlení, kde je konferenční stolek zcela nahrazen velkým čalouněným taburetem. Vypadá to efektně, ale zkuste si na taburet denně odkládat čaj, kávu, nebo jiné nápoje, anebo na něj postavit vázu s květinami. Nemluvě o dalších drobnostech, které chcete mít po ruce – ať už jsou to brýle na čtení, ovladače elektroniky v obývacím pokoji, televizní program aj. Okouzlení takovým nápadem se pod tím vším zcela vytratí a zbude jen pachuť potřeby najít pro tyto věci jiné místo – takže se nakonec možná ocitnete zase na začátku, jen s tím rozdílem, že budete mít ještě příliš velký taburet navíc. :)

Bílá barva vévodí i této kategorii nábytku – především proto, že bílé stolky nepůsobí rušivě ani v případě, že si dovolíme vysoce moderní provedení. Zejména bílý lesk působí luxusně, není však vhodný pro každou domácnost.

Ještě, než se rozhodnete pro koupi konferenčního stolku, promyslete několik zásadních bodů:

Děti

Bez ohledu na Vaše postoje k jejich výchově, nebo názorům – jsou to pořád jenom děti. Příliš ostré hrany nejsou bezpečné, sklo – třebaže je jakkoli silné, bude věčně zapatlané a pokud je nehodláte neustále leštit, nebude zkrátka vypadat dobře. Lamino v úpravě ve vysokém lesku, nebo lesklá kovová konstrukce/nohy stolku zrovna tak.

Dalším faktorem je bezpečnost. Pořizovat stolek s ostrými hranami a poté rohy opatřovat gumovými ochrannými kryty také není nejšťastnější řešení, ale může jím být, pokud na pár let dokážete své estetické požadavky pro klid duše upozadit. Malé (a lehké) nebo vysoké stolky lze snadno převrhnout, na příliš nízkém stolku mají i ta nejmenší dítka vše v dosahu nenechavých ruček… Na druhou stranu – pokud byste měli celý dům či byt zařizovat jen podle standardů nejvyšší bezpečnosti, nejspíš se Vám to stejně nepodaří a pořád budete mít kam ustupovat. Naše rada proto zní: berte přítomnost svých dětí v potaz, jako jeden z faktorů, důležitých pro správný výběr materiálu, povrchu, tvaru nebo praktičnosti. Nenechte se jím však striktně svazovat. O jakýkoliv stolek se dá zakopnout nebo na něj spadnout. :)

I kulatý stolek může být designově zajímavý. Tenká kruhová konstrukce podstavce potěší milovníky minimalismu, kteří si ale rádi dopřejí i netradiční kousky. Základna konferenčního stolku je precizně, ručně svařovaná z kovových profilů. Její barva je černá, matná.

Míváte hosty?

Pokud ano, ve kterém pokoji se návštěva odehrává? Pokud podáváte kávu a jiné pohoštění „v obýváku,“ budete potřebovat dostatek odkládacího prostoru, navrch v dostatečné výšce. Příliš nízké stolky totiž dokáží odkládání podnosu s hrnky či sklenicemi značně ztížit a je třeba se k nim předklánět vlastně neustále.

Ideální výška konferenčního stolku se pohybuje kolem 50 cm – ergonomická a pohodlná klasika, ze které Vás záda nerozbolí. Nízké stolky, s výškou do 35 cm – bez ohledu na to, jak efektně vypadají, se hodí pro ty, kteří jsou zvyklí sedět u čaje či kávy na zemi, na polštářích k tomu určených, po vzoru asijských čajoven. Nikoliv však ke klasickému gauči.

Pokud máte na výběr z více, než dvaceti barevných provedení (v některých případech lze kombinovat dokonce dva dekory současně), nemusíte hledat vhodný stolek jen podle barvy - můžete se zaměřit také na další funkce, jakými jsou například úložné prostory a další „vychytávky“ – šuplíky, výklopný bar, odkládací police pod horní deskou.

Na velikosti záleží

Rozličné tvary a snadná dostupnost netradičních stylů/materiálů nabízí velkou svobodu výběru, ovšem je třeba myslet na to, že velikost konferenčního stolu a ostatně také jeho tvar, musí odpovídat velikosti místnosti a také sedací soupravy (gauče, křesel, či sestavy). Jestliže si k velké sedačce pořídíte titěrný odkládací stolek, nebo většinu malého prostoru zastavíte nevhodně zvoleným nábytkem, bude výsledek působit přinejmenším neuspořádaně a jistě se budete časem potýkat také s celou řadou praktických nedokonalostí takové kombinace.

Sada dvou až tří konferenčních stolků, které se dají dle libosti zasouvat do sebe je v současné době nejpopulárnějším řešením úspory prostoru v obývacích pokojích. Dají se prakticky rozložit jen v případě potřeby a rozmístit libovolně v okolí sedacího nábytku nezávisle na sobě - klidně každý zvlášť a zase složit.

A co styl?

Pokud dokupujete nový kousek nábytku samostatně, je třeba vždy dbát na to, aby do interiéru zapadl. Jestliže zařizujete obývací pokoj ve stylu Provence, bude v něm černý, industriální a geometricky výrazný prvek v podobě stolku působit jako pěst na oko. Stejně nešikovně bude vypadat romantický rustikální stolek s patinou vedle prosklených vitrín s LED podsvícením, nebo moderní koženkové sedací soupravy. Ať už je myšlenka zařízení určitého pokoje jakákoliv, držte se jí – vždy berte v potaz celkové uspořádání a kýžený dojem, kterého chcete prostřednictvím vybavení dosáhnout.

Možností je v dnešní době opravdu spousta. Existuje však nábytek takový, u kterého se příliš nevyplatí experimentovat a u kterého nic nepokazíte sázkou na jistotu. Inspirujte se, buďte otevření novým možnostem, stylům, materiálům i myšlenkám.

Ale nezapomínejte na to, že konferenční stolek má především sloužit.

Doporučujeme | Konferenční stolky: