Kam s televizí? Možností je hned několik: obývací stěna, TV stolek nebo zeď
Kam s televizí? Možností je hned několik: obývací stěna, TV stolek nebo zeď
Zařizujete si nový obývák nebo pořizujete televizi? V tom případě asi budete řešit otázku, kam s ní. Možností je hned několik, záleží pouze na vašich preferencích a estetickém cítění.
Zásady správné instalace televize
Přemýšleli jste někdy o tom, že na komfort při sledování televize má vliv nejen vzdálenost, ze které ji sledujete, ale také například výška, ve které je umístěná? Kvůli špatně instalované televizi vás mohou začít rychle bolet oči nebo třeba za krkem. Co je tedy potřeba při umístění televize vědět?
Doporučená pozorovací vzdálenost
Abyste si svůj oblíbený film či pořad maximálně vychutnali, je potřeba vědět, jak daleko od televize byste měli sedět. Pozorovací vzdálenost je závislá na velikosti úhlopříčky televize.
úhlopříčka 81 cm – pozorovací vzdálenost 1,3–1,8 m,
úhlopříčka 101 cm – pozorovací vzdálenost 1,4–1,9 m,
úhlopříčka 125 cm – pozorovací vzdálenost 1,6–2,1 m,
úhlopříčka 140 cm – pozorovací vzdálenost 2–2,4 m,
úhlopříčka 165 cm – pozorovací vzdálenost 2,5–3 m,
úhlopříčka 190 cm – pozorovací vzdálenost 3–3,5 m.
Při výběru nové televize je tedy nutné si dobře změřit velikost obývacího pokoje. Jen tak budete mít dostatek prostoru, abyste mohli obrazovku sledovat ze správné vzdálenosti.
Pozorovací vzdálenost závisí na velikost úhlopříčky televize
Výška obrazovky
Zajímá vás, jak vysoko zavěsit nebo postavit televizi? Pamatujte, že při pohodlném sezení na gauči nebo v křesle by obrazovka měla být tak vysoko, abyste hlavu zbytečně nezakláněli ani neskláněli. Obecně se doporučuje ji mít zhruba polovinu až dvě třetiny pod úrovní očí.
Kam televizi postavit
Z hlediska umístění pamatujte na to, že TV by neměla stát před oknem ani proti němu. Přes den by se totiž na obrazovce objevovaly odlesky a nic byste neviděli. Mezi obrazovkou a pozadím by neměl být příliš velký kontrast, proto je vhodné například televizní panel či obývací stěnu za televizí osvětlit například LED pásky nebo lampou.
TV stolky, držáky na zeď, stojany, panely
Důležitou otázkou je, na co televizi umístit. Záleží na vašem vkusu, ale také na možnostech, které pokoj nabízí. Z čeho můžete vybírat?
Obývací stěny
Pro mnohé rodiny byla dříve jasnou volbou pro umístění TV obývací stěna. Ta zahrnovala skříňky, police, vitríny a pod. V dnešní době se však od tohoto řešení spíše ustupuje. Hlavním důvodem je snížená kvalita zvuku. Jestliže televizi „integrujete“ do obývací stěny, nebude kolem sebe mít dostatek prostoru, aby se zvuk mohl šířit. Obecně platí, že televize, která má kolem sebe volný prostor, má i lepší zvuk. Televize by od nábytku nebo stěny měla být vzdálená alespoň 15–20 cm.
Kolem televize by měl být dostatečně volný prostor
TV stolky
Televizní stolky patří mezi oblíbená řešení, pokud nechcete TV instalovat na držák na zeď. Tyto stolky mívají lišty nebo jiný propracovaný systém, do kterého pohodlně skryjete kabely. Někdy mohou mít i nastavitelnou výšku horní desky a být opatřeny kolečky pro jednodušší manipulaci. Při výběru musíte dát pozor na velikost TV stolku. Pamatujte na šířku i hloubku. Nejlepší je, pokud mají televizní stolky další úložné prostory jako skříňky či zásuvky pro uložení další elektroniky a ovladačů.
TV stolek s úložným prostorem
Televizní panely
Televizní panely jsou skvělým řešením v momentě, kdy chcete TV pověsit na zeď, ale nemáte v ní připravenou drážku pro kabely. Jestliže nechcete, aby kabely nevzhledně visely na stěně, zvolte televizní panel. Vyrábí se z celé řady materiálů. Televizi na něj snadno pověsíte a zároveň do něj schováte i kabeláž. Na některé panely je možné připevnit i police.
Televizní panel skryje kabeláž
Stojan na televizi
Stojany na televizi nepatří mezi nejrozšířenější řešení umístění televize. Stojany se nejčastěji používají například ve školách nebo v kancelářích, kde je potřeba s přístrojem manipulovat. Nicméně pokud se rozhodnete pro tento způsob řešení, dobře si promyslete, kde bude televize stát, abyste si mohli rozvrhnout kabeláž. Ta by v ideálním případě neměla být vidět, proto se nabízí řešení vedení v podlaze až k televizi. Jestliže podlahové vedení není možné, můžete zakrytí kabelů řešit pomocí krycích lišt. Rovněž nezapomeňte zohlednit, zda budete mít k televizi i herní konzole nebo sound bar. V tom případě by měl mít stojan dostatečné množství poliček.
Zavěšení na zeď
Pro zavěšení na zeď bude potřeba nástěnný držák nebo konzole. Vybírat můžete mezi fixními nebo natáčecími modely. Vždy pamatujte, že by držák neměl být větší než samotná televize. Přesahující části by totiž nepůsobily příliš esteticky.
Při výběru typu držáku se zamyslete nad tím, zda budete chtít televizi natáčet například směrem do jídelny nebo ke křeslu, které stojí mimo pozorovací úhel. Jestliže chcete mít televizi pověšenou na stěně, je dobré na to pamatovat již při elektrikářských pracích. Kabely se totiž rovnou zavedou do stěny a zásuvky se umístí tak, aby nebyly vidět.
Zavěšení na zeď pomocí držáku
Při výběru držáku zkontrolujte tloušťku a profil TV. Také se vyplatí se zaměřit na to, kde má televize vstupní a výstupní porty a konektory. Při zavěšení na zeď by se měly nacházet z boční strany televize. Lépe se k nim dostanete. Některé televize disponují tzv. One Conncet Box, což znamená, že jsou výstupy všech konektorů v jedné krabičce, která se nachází mimo hlavní přístroj, se kterým je spojená pomocí jednoho kabelu.
Jak zavěsit televizi na zeď
Než se vrhnete na zavěšování televize na zeď, je nutné si vybrat vhodný TV držák. Ten poznáte podle shodných údajů rozteče VESA s vaší televizí. Kromě rozteče si také zjistěte hmotnost televizního přijímače a maximální nosnost držáku.
Pomocí vodováhy si na stěně zakreslete body, na kterých bude držák přišroubován. Pro vyvrtání děr na televizní držák použijte příklepovou vrtačku. Podle materiálu stěny následně zvolte vhodné hmoždinky a první část držáku přišroubujte na stěnu. Druhou část je potřeba připevnit na samotnou televizi. Televizor je nejbezpečnější na stěnu instalovat ve dvou. Při instalaci TV držáku se vždy řiďte pokyny výrobce.
Kam s vyčnívajícími kabely
Kabely, které visí z televize, můžete skrýt do jedné lišty, která by měla mít stejnou barvu jako stěna. Pokud se vám toto řešení z estetického hlediska nelíbí a nechcete se při zařizování obývacího pokoje této chyby dopustit, můžete kabely schovat do husího krku a ten zabudovat do stěny. V tomto případě se však neobejdete bez drobných řemeslných prácí. Kreativci mohou z kabelů vytvořit například větev s listy nebo tvary, které mohou připomínat květiny.