Jak vybrat šatní skříň, aby vám dobře sloužila dlouhá léta?
13. 11. 2018
Při výběru šatní skříně se rozhodně nedívejte pouze na její vzhled, i když i ten je zásadní. Šatní skříň bývá nepřehlédnutelným kusem nábytku, tedy design hraje důležitou roli. Významné jsou ale především rozměry skříně a její vnitřní uspořádání. Poradíme vám, jak vybrat skříň, se kterou budete spokojeni a kterou nebudete chtít za pár let vyměnit.
Typ skříně
Při nákupu skříně je nutné si ujasnit, k čemu a komu má především sloužit. Pro muže, který si libuje v oblecích, budete kupovat jinou skříň (hlavně s dlouhou a pevnou šatní tyčí) než pro mladou slečnu (ta bude chtít hodně šuplíků) nebo pro sportovně laděného studenta (který uvítá hluboké police). Každý má jiné potřeby a podle toho musíte zvážit, kolik prostoru potřebujete na ramínka a kolik polic na oblečení, případně zda využijete také horní police skříně pro ukládání dalších předmětů, třeba sezónních věcí. Podle toho také zvažte, zda by skříň měla být rohová , mít vnitřní osvětlení a třeba i zamykání. Poradíme vám, jak se ve skříních vyznat.
Rozměry skříně
Volně stojící skříň je výhodná díky své možnosti přemístění či přestěhování. Co se týká rozměrů šatní skříně, tak vždy je lepší větší než menší. Pro ukládání oblečení na ramínku záleží, jestli je šatní tyč rovnoběžná se zadní částí – v takovém případě by hloubka měla být zhruba 60 cm. Pokud je tyč kolmá na záda, zvolte raději tyč výsuvnou. Tady se hloubka skříně řídí spíše hloubkou složených oděvů a měla by být kolem 45 cm. Často se zapomíná na prostor pod šatní tyčí. Pro pověšení oblečení potřebujete pod šatní tyčí 70 – 90 cm, u dlouhých kabátů až 140 cm. Výška skříně je důležitá, zejména pokud chcete skladovat kabáty a šaty. Minimální výška skříně by v takovém případě měla být 150 cm. Platí ale pravidlo, že čím vyšší skříň si pořídíte, tím více úložného prostoru můžete mít. Ideálně by měla šatní skříň sahat až ke stropu, díky čemuž maximálně využijete prostor. Do horní části skříně obvykle odložíte sezónní oblečení nebo deky pro návštěvy apod.
Problematická šířka
Pokud si kupujete skříň na celý život a neplánujete její přemisťování, můžete sáhnout po těch nejobjemnějších – buďte si jisti, že je bez problémů zaplníte! Široká šatní skříň může zakrýt celou jednu stěnu. Některé pětidvéřové skříně mají šířku přesahující 220 cm a tyčí se do výšky 210 cm. Naopak do pokoje pro hosty, či pro studenta, možná vystačíte i s miniaturní šatní skříní, která může mít šířku pouze 45 cm. Dvoudvéřová klasická šatní skříň s otočnými dveřmi mívá šířku kolem 100 - 150 cm.
Nezbytné šuplíky a police
Hloubka šuplíků není příliš důležitá, přesto i tady zvažte, jak chcete šuplíky využívat. Pokud si k šatní skříni neplánujete kupovat ještě šuplíkovou komodu, určitě by šatní skříň měla obsahovat minimálně tři šuplíky. Co se týká polic, tak někdy jsou opravdu velmi nepraktické, protože mohou být příliš hluboké a nevhodně široké. Jestliže koupíte skříň, kde bude prostor pro 3,5 trička, bude to pro vás velmi neefektivní. Zbytečně zaplatíte za 0,5 prostoru, který nevyužijete a navíc ve skříni tento prostor bude působit neuspořádaně.
Vnitřní pomocníci
Vzhledem k tomu, že šatní skříň budete zřejmě používat každý den, usnadněte si její uspořádání a úklid šikovnými organizátory oblečení. Organizátory mohou být závěsné nebo obyčejné rozkládací a pomohou vám tak jednoduše držet ve skříni pořádek. Oceníte také výsuvné police, plastové či drátěné výsuvné košíky a vnitřní kapsáře.
Málo místa
Do malých místností je dobré využít šatní skříně vysoké, ale s posuvnými dveřmi nebo se závěsem místo dveří. Takové skříně mohou být umístěny v těsné blízkosti postele. Do malých prostor volte co nejsvětlejší skříň, aby je opticky nezmenšovala. Kromě klasických skříní můžete volit i skříně rohové. Některé rohové skříně jsou ve tvaru malé šatny, do které můžete pohodlně vstoupit, rozsvítit si světlo a dlouhé hodiny se přehrabovat v regálech...
Opatrně se zrcadlem
Skříně se zrcadlem jsou velmi praktické i efektní, ale mohou působit i potíže. Rozhodně se nedoporučuje umístit zrcadlo přímo naproti posteli ani naproti dveřím – tam by zrcadlo působilo velmi rušivě. Zrcadlová plocha na dveřích může být různorodě tvarovaná – od standardních velkoformátových ploch z jednoho kusu až po asymetricky řezané tvary. Zrcadlo umístěné na vnější straně dveří opticky zvětší místnost, je tak vhodné i do menších prostor.
Konstrukce
U každé skříně je důležité kvalitní kování, panty a úchytky, na kterých se nedostatečná kvalita projeví nejdříve. Kromě toho sledujte stabilitu skříně. Vyplatí se vybrat kvalitní kovové pojezdy s tichým a snadným chodem. Ideální jsou pojezdy s tlumeným dojezdem. Čela zásuvek by měla být připevněna takovým způsobem, aby se během používání nemohla uvolnit od zbytku zásuvky. U polic by měla být možnost zvolit si výšku jejich umístění.
Materiál
Masivní dřevo zůstává jednoznačně nejvhodnějším materiálem pro kvalitní nábytek. Masiv dodá místnosti teplý, přírodní nádech i příjemnou vůni a energii. Nábytek z masivu je velmi stabilní a dlouho vydrží. Finančně příznivější jsou skříně z lamina. Pokud je dřevotřískový nábytek opatřen MDF deskami a ABS hranami, určitě vám bude také dobře sloužit. Vybírat můžete z nespočtu barev i dekorů. Povrch může být lesklý i matný. Údržba těchto materiálů je snadná, stačí je jen otřít vlhkým hadříkem.