Jak vybrat správnou postel, aby záda nebolela

Aby si tělo mohlo přes noc odpočinout a člověk ráno nevstával jako „zpráskaný pes“, je dobré investovat do kvalitní postele, roštu a matrace. Zdraví a pohodlí nejsou zrovna levné.

„Průměrná cena postele včetně matrace a roštu se pohybuje od 13 do 18 tisíc korun,“ říká Jiří Urbánek z internetového obchodu For Living. „Jenže právě na zdravém spaní bych nešetřil.“

Krátká postel může bolet

Je pravda, že sama postel kvalitu spánku neovlivňuje tolik jako rošt, matrace a materiál polštářů a přikrývek. Ale i nesprávným výběrem postele si můžete způsobit zdravotní problémy, například, když bude příliš krátká.

„Minimální délka se rovná výšce člověka plus nejméně 25 centimetrů. Šířka musí být alespoň 80 centimetrů, ale 90 nebo 100 poskytuje víc pohodlí,“ vysvětluje Milan Viceník z firmy Dřevočal.

Standardní rozměry jednolůžka jsou 90 x 200 centimetrů, dvojlůžka 140 x 200, 160 x 200 či 180 x 200 centimetrů. Existují i prodloužené délky 210 nebo 220 centimetrů. „Výrobci jsou však dneska schopni dodat postel jakýchkoli rozměrů,“ dodává Viceník.

Různou délku mohou mít i prodloužitelné dětské postele. „U některých typů lze lůžko zvětšit sklopením jednoho nebo obou čel s matrací,“ vysvětluje Jindra Válová z Ikea. „Jinému můžete protáhnout trup a délku upravit podle výšky dítěte.“

Ideální výška postele i s matrací je 45 až 55 centimetrů. Starší lidé by ji měli mít o něco vyšší, aby se jim lépe vstávalo. Senioři by vůbec výběru postele měli věnovat větší pozornost. „S věkem se horší zrak, proto by rám lůžka neměl mít hrany, o něž by se mohli zranit,“ radí Milan Viceník.

Čelo chrání před průvanem

Postele mívají jedno nebo dvě čela, tedy kromě válend. Čelo u hlavy chrání před průvanem, dá se o ně opřít, polštář díky němu nepadá. To v nohách postele není tak důležité, v menších ložnicích může čelo naopak překážet.

Kdo nechce riskovat, že se během spánku občas uhodí o vyšší bočnice, měl by si pořídit postel bez nich. Stejně nepříjemné mohou být bočnice u dvou samostatných postelí přistavených k sobě. Řešením je zakoupit „letiště“, tedy jednu postel s rozměry dvojlůžka. Bočnice nebo přímo malé zábradlí bývají naopak žádoucí u dětských postelí.

Úskalím mohou být také nohy postele. „Hlavně u tenkých nožek na okrajích lůžek hrozí, že si o ně při nárazu zlomíte prsty,“ upozorňuje Milan Viceník. „Pokud nejdou umístit dále od rohu, zvolte bezpečnější tlustší a oblé nohy.“

Ceny jenom za rám

Ať už si půjdete vybrat postel do specializované prodejny, nebo obchodního domu, kde tradičně bývají ceny o něco nižší, dávejte pozor na to, co vlastně kupujete.

Pokud máte zájem o celočalouněnou postel nebo válendu, které mají matraci již v sobě, je cena konečná. U ostatních typů to tak být nemusí. Někdy totiž bývá uvedena cena jen za rám a nezahrnuje rošt ani matraci. Pak je nutné počítat s tím, že budete muset sáhnout hlouběji do peněženky.

Ceny rámů na jednu postel, ale i celých jednolůžek mohou začínat už na tisíci korun, podle materiálu se mohou vyšplhat až na pět tisíc korun. Mnohem více než jednolůžkové postele se prodávají dvojlůžka. „Tvoří celých osmdesát procent postelí, které prodáme,“ potvrzuje Jiří Urbánek.

Kovářská práce je nejdražší

Na trhu jsou postele z mnoha materiálů. „Nejvíce se používá dřevo - buď masivní, nebo v kombinaci s dýhovaným, případně čalouněným provedením, časté jsou také imitace dřeva, jako je třeba lamino,“ říká Martina Jelínková ze Studia zdravého spaní JMP.

Velice kvalitní bývají postele z masivu. „Cenově dostupnější jsou ty z měkčího dřeva, jako je smrk či borovice. Dvojlůžko bez roštů a matrací přijde na šest až dvanáct tisíc korun,“ doplňuje Jiří Urbánek. Dráž vyjdou postele z tvrdších dřev - z buku, břízy nebo dubu.

„Za stejnou postel z buku zaplatíte od sedmi do dvaceti tisíc korun,“ dodává. Dřevo je také nejvhodnějším materiálem na dětské postele, protože je zdravotně nezávadné.

„Kovové postele české výroby bývají kvalitní, na rozdíl od levných typů dovážených z Číny či akčních nabídek různých hypermarketů, které nemusí mít velkou stabilitu,“ tvrdí Jiří Urbánek. „Bez roštu a matrace stojí kovová dvojlůžka od pěti do deseti tisíc korun.“ Ale jak varuje Martina Jelínková, každý kov může být zdrojem rušivých zón a může ovlivňovat kvalitu spánku.

Zajímavý design mívají postele kované, ale za pravou kovářskou práci se musí zaplatit, rám na dvojlůžko stojí většinou od 15 do 25 tisíc korun. Kovové či kované postele se často zjemňují použitím dřevěných prvků.

Postel může masírovat

Přestože trendem jsou spíše lehké a vzdušné postele, stálicí na trhu jsou ty celočalouněné, kdy je matrace pevně spojena s lůžkem. „Čalouněné postele se hůře udržují, drží se v nich prach a také roztoči. Nejsou tedy příliš vhodné pro alergiky,“ upozorňuje Martina Jelínková.

Praktické je naopak to, že často mívají velký úložný prostor. „Na trvalé spaní bych čalouněné postele nedoporučovala, zvláště ne pro děti,“ říká Jelínková. „Hodí se spíše do pokoje pro hosty.“ Čalouněné dvojlůžko pořídíte za 8 až 20 tisíc korun.

Čalouněné bývají i masážní postele. Mívají matraci s vibračními motůrky, které pomocí vzduchového kompresoru vytvářejí vibrace, masírují a prokrvují celé tělo.

„Ocení je především lidé, kteří mají problémy s bolestmi zad, hlavy, kyčlí, kolenou, paží nebo trpí poruchami krevního oběhu,“ vysvětluje Michal Vraštil ze společnosti Sanitary. Ale hlavně ti, kteří si mohou dovolit za postel zaplatit 70 tisíc korun.