Jak vybrat domácí vinotéku - chladničku na víno
Jak vybrat domácí vinotéku - chladničku na víno
Po roce 1989 se pro obyvatele Čech a Moravy výrazně zlepšily možnosti cestování za hranice. Kromě návštěv památek, přímořských destinací a přírodních krás se našim cestovatelům a turistům naskytly možnosti objevovat i zvláštnosti zahraničních kulinářských specialit, a také chutě národních nápojů, piv, pálenek a samozřejmě i vín.
Ve srovnání s dobou před listopadem 1989 jsou vína mnohem častěji na stolech českých a moravských domácností a neplatí to jen o období svátků, rodinných setkání a oslav. Nejen cestování do zemí, které jsou vínu více zaslíbené než středoevropská oblast, ale i oblíbenost vinařské turistiky ať už na kole, pěšky či jinak, způsobily, že se znalosti o vínu, způsob výběru a přístup k pití vína výrazně změnil k lepšímu. Dnes nejen dobrý vinař ví, že víno, aby si zachovalo své specifické chuťové vlastnosti, potřebuje i odpovídající zacházení. Nejlépe mu svědčí tmavý sklep s odpovídající vlhkostí a stálou teplotou. Ale kde takový vzít na panelákovém sídlišti? Dokonce i v rodinných domcích je to problém, protože tu sklepy slouží i ke skladování zeleniny, ovoce a dalších pochutin. Takovéto uskupení vůní a pachů ovšem není pro uskladněné víno tou nejlepší společností. Stačí, aby vyschla korková zátka, do vína přešla vůně cibule nebo uskladněného zelí a můžete ušlechtilý nápoj místo přátelům nabídnout nanejvýš potkanům v kanále. Problém, jak správně uskladnit víno v městských bytech, firemních prostorách nebo restauracích bez vlastního vinného sklepa, vedl k vynálezu a k následné výrobě chladniček na víno - vinoték.
Nabídka vinoték je ve dvou kategoriích. Vinotéky volně stojící a vinotéky vestavné.
Vinotéky volně stojící jsou v nabídce od těchto výrobců:
Baumatic, Beko, Better, Bosch, Candy, Caso, Climadiff, Coolex, Domo, Electrolux, Fagor, Gorenje, Guzzanti, Haier, Hoover, HumiBoX, Karma, Liebherr, Midea, Miele, Mora, Nordline, Perfekt, Philco, Samsung, Siemens, Snaige, Teka, Ugur, Vestfrost, Vin sur Vin, VOV, Whirlpool.
Vinotéky vestavné jsou nabízeny pod těmito značkami:
Avintage, Bauknecht, Baumatic, Beko, Blomberg, Climadiff, Electrolux, Gorenje, Hotpoint-Ariston, HumiBoX, Hyundai, Liebherr, Miele, Philco, Scholtés, Siemens, Teka, Whirlpool.
Elektrická chladící vinotéka, tedy lednička na víno, má za úkol nahradit milovníkovi vína vinařský sklípek a pokusit se moderní technologií nahradit to, co sklípek poskytuje vínu jemu vlastním způsobem. Tedy konstantní teplotu, správnou vlhkost, klid, prostory bez vedlejších zápachů a vůní, čistý vzduch a přítmí. Lahve jsou v ní, stejně jako ve sklepení, uloženy ve vodorovné poloze, chráněné před UV zářením. Skladují se při vyšší vlhkosti než je tomu v obytných prostorách, v klidu a bez vibrací z okolního prostředí. Už z vyjmenování výše uvedených veličin je jasné, že vinotéka není obyčejnou lednicí, protože vínu poskytuje komfort, který obyčejná lednice dát nemůže. Podívejme se, jakým způsobem jsou u chladniček na víno zajištěny správné parametry jeho skladování.
Dodržení podmínky správné teploty.
Vinotéky se konstrukčně dělí na temperované a klimatizované. Pro dlouhodobé uložení vín slouží obvykle klimatizované. Rozsah nastavení je v rozmezí od sedmi do osmnácti stupňů a nastavuje se pro celou chladící skříň. Existuje sice rozdíl mezi teplotou horních teplejších polic a dolních chladných polic, nicméně vzhledem k rozdílným požadavkům ohledně servírovací teploty červeného a bílého vína je tento typ lednic na víno určen pouze pro uložení jednoho druhu vína. Láhve pro brzkou konzumaci se ukládají do teplejších horních polic, dolní police jsou určeny pro dlouhodobější skladování lahví. Připomeňme si, že dlouhodobější skladování vína se může provádět i při nižší teplotě než je teplota, při které se podává víno na stůl. Víno můžete tedy dlouhodobě skladovat i při teplotě kolem pěti stupňů Celsia i méně, nikdy však nesmí zmrznout. Samozřejmě, pokud víno uchováváte dlouhodobě při nízkých teplotách, musíte ho před konzumací dostat na správnou degustační teplotu. Bez ní se jeho chuťové a aromatické vlastnosti neprojeví v plném rozsahu. K dosažení takového stavu slouží temperované vinotéky.
Temperované vinotéky se dělí na dvouzónové a vícezónové. Dvouzónové jsou určeny pro skladování červeného a bílého vína s teplotou nastavenou tak, aby se mohly v případě potřeby podávat přímo na stůl. Vícezónové pak dokáží oddělit teplotně prostory pro červená, bílá a růžová vína, s možností nastavení teploty pro každou polici zvlášť. Podle druhu vína se do nejnižších polic s teplotou kolem pěti stupňů Celsia ukládají vína šumivá, sekty a šampaňské. Nad ně pak patří silná suchá vína. Vyšší patro je určeno pro růžová vína a lehká bílá vína. Nejvýš patří silná červená vína s teplotou prostorů starých anglických hradů - tedy +18 stupňů Celsia. Do polic pod ně se ukládají lehká červená vína. U některých vinoték jsou nejvyšší místa určena pro servírovací polici s uložením lahví na stojato. Zde se ukládají lahve již otevřené, určené k dopití, ale bez toho, aby jejich obsah zbytečně zvětrával v teple obýváku nebo kuchyně.
Dodržení podmínky správné vlhkosti.
Víno se skladuje ve větší vlhkosti než je tomu v běžných obytných prostorách. Rozsah vlhkosti doporučený pro skladování jakostních vín je 60 až 80 procent. Dosažení takového parametru v běžně vytápěných prostorách je prakticky nemožné. Konstruktéři proto museli do chladnic na víno umístit nádoby na vodu pro zvýšení vlhkosti, u luxusnějších typů se pro zvýšení plochy odparu přidávají i lávové kameny. Vlhkost se tak dostane do správných hodnot i v případě, že zapomenete zavřít dvířka. Některé vinotéky jsou pro tento případ vybaveny zvukovým signálem upozorňujícím na zapomnětlivost majitele.
Dodržení podmínky klidu.
Dnes nejen vinaři vědí, že hotové víno potřebuje klid. Zbytečné otřesy, drncání a přelévání vinného moku vínu na kvalitě nepřidá. Aby k tomu při skladování nedocházelo, použili konstruktéři dvojího řešení. Prvním je speciální bezotřesové uložení kompresorů u vinoték s nuceným oběhem chladícího média. Druhým řešením jsou vinotéky s termoelektrickými články. Zde neexistují otřesy vůbec, protože chlazení probíhá na principu předávání tepla podobně, jako je tomu u tepelného čerpadla.
Dodržení přítmí.
Hotovému vínu škodí složka slunečního světla, nazývaná ultrafialové záření. Lednice na víno musí mít prosklené dveře, aby bylo možno vybrat očima víno dle chuti a bez zbytečně dlouho otevřených dveří poté rovnou sáhnout po vybrané láhvi. Protože skrze takovouto „výkladní skříň“ sluneční světlo ničí chutný mok, jsou skleněné dveře vinoték vybavené účinným UV filtrem, nebo jsou aspoň tónované. Sklo bývá tvrzené, dveře uzamykatelné, s možností nastavení otevírání dveří napravo nebo nalevo, dle potřeb majitele.
Dodržení podmínky čistého vzduchu.
Dražší lednice na víno mají filtr z aktivního uhlí, takže se dovnitř dostane pouze vzduch prostý pachů a vůní, které by mohly ovlivnit aromatické vlastnosti vína.
Doplňkové parametry.
- Vnitřní vybavení domácích vinoték se liší podle vkusu majitele. Police bývají buď kovové, nebo jsou vyrobeny z tvrdého dřeva odolného proti vlhkosti. Obvykle je to dub, buk, třešeň nebo teak. Dřevo na rozdíl od drátěných polic lépe napomáhá udržovat vnitřní klima na konstantních hodnotách a při pohledu skrze prosklené dveře i lahve v dřevěných policích lépe vyniknou.
- Zájemce o pořízení chladničky na víno se samozřejmě, kromě dalších parametrů přístroje, zajímá i o energetickou spotřebu, protože i vinotéka „jede“ nepřetržitě stejně jako obyčejná lednička. Energetická spotřeba se liší podle druhu chlazení vnitřního prostoru vinotéky. Termoelektrickým článkem je lednička chlazena bezhlučně, bezporuchově, bez otřesů, bez chladících médií a tedy ekologičtěji. Nevýhodou tohoto řešení je nižší výkon chlazení a vyšší energetická spotřeba. Chladnička s nuceným oběhem chladícího média je sice dražší, méně ekologická, ale její energetická spotřeba je na nižších hodnotách. V každém případě, pokud se orientujete podle energetických štítků spotřebičů, nesahejte po přístroji s nižším označením, než je třída B. V nabídce obchodů najdete i úspornější chladící vinotéky s parametry A a A+.
- Jak již bylo uvedeno, chlazení je v těchto přístrojích dvojího druhu. Buď je zajišťováno prostřednictvím chladícího média, a pak je potřeba k jeho cirkulaci kompresor, nebo je bez média a provoz je bezhlučný. Nicméně i kompresorové chlazení je vybaveno antivibračním systémem, takže hlučnost domácích vinoték je nižší než je tomu u běžných ledniček. Výrobci si dobře uvědomují, že k degustaci vína je třeba určitá pohodová atmosféra často podbarvená příjemnou hudbou. Vrčení kompresorů do této idyly určitě nepatří.
- Objem chladniček na víno je od 48 litrů (18 lahví) po velké skříně s objemem více jak 400 litrů. Sem již dáte přes 140 lahví s náplní 0,7 litrů vína.
- Počet polic začíná na čísle pět a většinou bývají výškově nastavitelné.
- I u levnějších typů temperovaných modelů bývají lednice na víno vybaveny digitálním displejem se zobrazením a nastavením teploty jednotlivých polic.
-Cena u nejmenších modelů se pohybuje mírně pod třemi tisícími korunami, ve slevě se dá sehnat i o několik stovek příznivější cena.
- K dostání v našich obchodech i na internetu jsou modely značek: Baumatic, Candy, Electrolux, Fagor, Liebherr, Miele, NORDline, Siemens, Whirlpool.
Jak postupovat při výběru domácí vinotéky: