Skříně svépomocí aneb truhlářem za víkend

Měření a plánování

Při počítání a vyměřování skříní musíme dodržet několik pravidel, abychom měli skříně opravdu přesně na míru a do vybraného prostoru. Představa, že několikrát za sebou jedeme do prodejny a necháváme si materiál znova přiříznout a upravit, není moc příjemná, nehledě na zbytečné výdaje za pokažený materiál.

Prostor určený pro vestavbu skříně si pečlivě změříme, nesmíme zapomenout zohlednit nerovnosti zdí a podlah. Na skříň vždy počítáme s tím menším rozměrem, nechceme ji přece zasekávat do zdi.

Pak by měl přijít na řadu čtverečkovaný papír a přesný nákres jednotlivých dílů. Při počítání rozměrů jednotlivých dílů nesmíme zapomenout odečíst sílu materiálu u vložených polic, dvířek a zad nebo například manipulační prostor při pohybu zásuvek v pojezdech.Budeme-li mít dvířka z dýhovaného materiálu nebo z lamina s kresbou, nesmíme zapomenout na to, aby kresba let nebo vzorů navazovala, proto si nachystáme nářezový plán tak, jak chceme, aby byla dvířka nebo čílka nařezaná. Může se nám stát, že spotřebujeme víc materiálu, než kdybychom volili materiál bez vzoru, ale tomu se nelze divit. Zásuvky nebo dvířka, na kterých jsou léta jednou svisle a jednou vodorovně, by našemu interiéru na kráse nepřidaly.

Měření a plánování

Vestavěné skříně se montují většinou bez zad, vždy ale musíme počítat s takzvanými zavětrovacími prvky – ať už to jsou příčky, které vzadu spojí boky skříní a udrží je v úhlu, nebo úhelníčky, kterými jsou boky skříní pevně svázány s policemi a stěnami. Mají-li skříně záda, je potřeba je před připevněním srovnat do pravých úhlů, jinak se nám nepodaří seštelovat dveře tak, aby se dobře dovíraly.

Pokud máme skříň vestavěnou do niky a zasazujeme dveře jen do rámu, je potřeba jej dobře připevnit k podlaze a stropu, a boky, dělící příčky a police pak pevně připevnit ke stěnám a vzájemně k sobě.

Měření a plánování Měření a plánování

Měření a plánování

Při plánování skříně musíme také zvolit, jaké dveře nám budou vyhovovat, zda posuvné nebo otvírací, nezapomenout na místo na otevření dveří a přizpůsobit tomu rozměry skříní a počítat s panty nebo kolejnicemi.

Měření a plánování

Volíme-li drátěné úložné systémy, zjistíme si jejich nosnost a podle toho rozvrhneme umístění.

U zásuvek, obzvlášť u těch hlubokých, oceníme plnovýsuvy, které usnadní třídění a rovnání věcí, u polic zase jejich variabilitu ve výškovém nastavení.

Měření a plánování Měření a plánování

Při montáži skříní do prostor s nerovnou podlahou se osvědčily aretovací nožičky a na ně nacvakávací sokl. Rám skříně postavíme podle vodováhy, pomocí nožiček a soklu vyrovnáme nepravidelnosti.

Měření a plánování

Aby do skříní s posuvnými dveřmi nelétal prach, můžeme jejich dvířka doplnit kartáčkovými lištami.

Pozornost věnujeme i výběru úchytů na dveře – sebekrásnější kliky se nám zprotiví, budeme-li se o ně v úzké chodbě pokaždé zachytávat rukávem a naopak dveře se zahloubenými miskovými úchyty nepřekáží, ale ne každému se dobře otevírají.

Otevírat nebo šoupat…

Sami se musíme rozhodnout, který ze systémů otevíraní dveří nám bude lépe vyhovovat. Záleží také na našem technickém vybavení a zručnosti.

Otevírat nebo šoupat… Otevírat nebo šoupat…

Otevírat nebo šoupat… Otevírat nebo šoupat…

U klasického otevírání dveří na pantech nám postačí speciální vrták o průměru 35 mm. Jím vyvrtáme do dveří vhodný otvor pro misku pantu. Do boku skříně je pak pant i s dveřmi připevněn malými vruty. U vyšší skříně budeme podle výšky dveří potřebovat tři až čtyři panty na jedno dveřní křídlo.

Otevírat nebo šoupat… Otevírat nebo šoupat…

Druhým způsobem otevírání dveří může být pojezdový mechanismus. Dveře jsou podvěšeny nebo pojíždějí ve vodící liště. Mohou se překrývat a zajíždět za sebe nebo se skládat na bok. Před koupí a použitím mechanismu je nutné pečlivě prostudovat návod, který bývá opatřen i šablonami nebo kótami pro snadné připevnění. Důležité je znát hmotnost dveřního křídla. U sady kování nebo pojezdového mechanismu bývá vyznačena maximální váha dveří, pro kterou je kování možné použít.

Materiál

Nejvhodnější materiál pro skříň je laminovaná dřevotříska s různými povrchovými dezény, imitujícími dřevo nebo v pastelových barvách. Prodává se ve dvou základních formátech o rozměrech cca 122 x 244 cm a 183 x 275 cm. Její cena je dle povrchu od 250 korun za metr čtverečný výše. Hrany je zapotřebí opatřit nažehlovací páskou s tavným lepidlem (cca 5 - 7 Kč/metr).

V prodejnách je většinou i pila, kde materiál nařežou na přesné rozměry. Na výrobu skříně můžeme samozřejmě použít i laťovku, odýhované desky nebo masivní spárovku. U těchto materiálů však musíme počítat s následnou povrchovou úpravou nebo mořením, které u lamina odpadá.

Korpus skříně, který by měl být kvůli ramínkům hluboký 55 až 60 cm, můžeme spojit na dřevěné kolíky (týble) nebo sešroubovat speciálními vruty (konformity). Možné je ale i použít vruty s křížovou zápustnou hlavou (cca 4 x 60 - 70 mm).

Dvířka a dveře

Dvířka a dveře Dvířka a dveře

Velice oblíbená jsou dřevěná žaluziová dvířka. Zakoupit je můžeme v baumarketech velkých řetězců, jako jsou OBI, Bauhaus, Hornbach nebo ve větších dřevoprodejnách. Jejich předností je nesporně estetický vzhled a to, že oblečení může větrat. Je však i pravdivé, že se dovnitř dostane více prachu než u plných dveří. Při plánování skříně se žaluziovými dvířky je dobré znát rozměry prodávaných dvířek a velikost skříně jim přizpůsobit. Následná změna jejich velikosti je náročná. Prodávají se v bílé barvě nebo dřevěné povrchově neupravené. Můžeme si je tedy namořit do libovolného odstínu, který potřebujeme. Dvířka mohou být i z plného deskového materiálu, z jakého je vyrobena celá skříň, nebo kazetová v rámu s výplněmi. Rovnou plochu dvířek můžeme dodatečně ozdobit profilovými lištami.

Dvířka a dveře Dvířka a dveře

K doladění a dokončení celé skříně zbývá připevnit šatní tyč. Ta může být kulatého nebo oválného profilu. Připevňuje se do zapuštěných misek nebo profilových závěsů.

Dvířka a dveře Dvířka a dveře

Výběr úchytů nebo madel k otvírání zásuvek nebo dveří je již jen otázkou našeho vkusu.

Inspirace a tipy

Inspirace a tipy Inspirace a tipy

Ze staré šatní skříně vznikla přidáním hlubokého zásuvkového dílu skříň až po strop. Původní skříň je otočena dnem nahoru, takže původní sokl je nyní pod stropem. Dveře jsou vyrobeny ze stejného materiálu jako čela prostorných zásuvek. Ty pojíždějí na čtyřech malých kolečkách. Velké prostorné šuplíky jsou vlastně skříní pod skříní. Jsou o něco hlubší než šatní skříň a slouží pro ukládání přikrývek. Prostor mezi bokem skříně a stěnou vyplnila policová knihovna.

Inspirace a tipy

I do dlouhé chodby se zkoseným stropem můžeme umístit skříně, které zcela nahradí šatnu pro celou rodinu. Šikmý prostor pod stropem je využit na ukládání sezónních věcí a sportovních pomůcek.

Při výrobě skříní do šikmého prostoru musíme přesně změřit úhel zešikmení. Pro kontrolu si můžeme vyrobit papírovou šablonu boku skříně a přiměřit ji ke stěně, případné chyby odstraníme dřív, než bychom špatně nařezali materiál.

Inspirace a tipy

V málo prostorné předsíni oceníme výhodu posuvných dveří u šatny vestavěné do hluboké niky.

Inspirace a tipy Inspirace a tipy

Aby skříň v předsíni nepůsobila příliš mohutně, je z jedné strany odlehčena poličkou a zrcadlem. Na poličku můžeme odložit klíče nebo poštu, v zrcadle zkontrolujeme těsně před odchodem, jestli je s naším oblečením vše v pořádku.

Velká skříň v ložnici pojme nejen veškeré oblečení, do širokých zásuvek uložíme i cestovní tašky, sezónní obuv a ložní prádlo.

Inspirace a tipy Inspirace a tipy

Inspirace a tipy

Zafrézovaná vodící lišta pro kolečko pojezdu dveří. Pojezdový mechanismus dveří je možné pootočením doladit o několik mm. Výsuvný zobáček drží dveře v horní vodící liště.

Inspirace a tipy

Magnety drží dveře zavřené i bez zamčení.

Inspirace a tipy

Skříň zkombinovaná s knihovnou v dětském pokoji – regálový systém z IKEA, byl doplněn dvířky polepenými korkem. Skříň nepůsobí mohutně a prostor u stěny je beze zbytku využit.

Inspirace a tipy

Stará převlékací skřínka z plovárny s nově natřenými dveřmi se může stát zajímavým prvkem interiéru.

Inspirace a tipy

V malém bytě se někdy vyplatí vestavět šatnu přímo do pokoje, návod na tuto stavbu najdete na našich stránkách.