Nejlepší kvalitní postele 2022

Jak vybrat postel

Postel je stavební kámen komfortního spaní. Nabývat může mnoha podob dle estetických požadavků, ale také dle mechanických a rozměrových parametrů. Postel je povětšinou investicí na spoustu dlouhých let, takže v její prospěch musí hovořit především celková kvalita zpracování. Od té se pochopitelně odvíjí i pořizovací náklady, jež v některých případech ještě navyšuje nutnost dokoupení roštu a matrace.

I když se může výběr postele zdát jako snadná záležitost, není tomu tak. O jejím nákupu byste měli přemýšlet a zaměřovat se na určité prvky, které vám ve výsledku přinesou odpovídající pohodlí a dostatek prostoru. A právě velikosti, potažmo typu postele, se budeme věnovat nejprve. Poté se zaměříme na dílčí a zároveň neméně důležité parametry. Patří mezi ně třeba často opomíjená výška postele či výrobní materiál.

Následně budeme věnovat pozornost doplňkům nejrůznějšího charakteru, které zpříjemňují spaní, přinášející další praktické využití a vylepšující celkový vzhled postele. V závěru článku se pak zaměříme na to, kolik takové postele vlastně stojí. Důležitými součástmi postelí jsou také matrace a postelové rošty. Na obojí jsme se také podrobně zaměřili a výsledkem jsou nákupní příručky Jak vybrat matraci a Jak vybrat postelový rošt.

Jak vybrat postel stručně:

Vyberte vhodné provedení postele . Klasická postel obvykle vyžaduje dokoupení roštu a matrace, kdežto boxspring postele zahrnují i pružinovou matraci.

Zvolte správný typ podle toho, pro koho je postel určena. K dostání jsou dětské varianty i postele pro seniory, dále klasická jednolůžka a dvoulůžka.

Zaměřte se na velikost. U každého provedení lze narazit na různě dlouhé a různě široké varianty, tudíž si každý přijde na své.

Sledujte výšku postele. Především senioři ocení postele s vysokým násedem, které pomáhá šetřit klouby – snáze se z nich vstává.

Výrobní materiál ovlivňuje pevnost a stabilitu postele, životnost i pořizovací cenu. Na výběr máte z laminátových postelí, čalouněných, kovových či dřevěných postelí z masivu.

Zvažte, jaké doplňky postele oceníte . Může jít o noční stolky v totožném designu, čalouněné čelo, integrované osvětlení, úložný prostor nebo polohovatelný rošt.

Stanovte si rozpočet , vyberte několik kandidátů a zkuste si vyhledat recenze. Mnohdy vám totiž prozradí cenné zkušenosti uživatelů.

Klasická postel vs. postel boxspring

Jako první se při výběru budete muset rozhodnout mezi dvěma provedeními – klasickou postelí a postelí boxspring. Přestože aktuální trendy tíhnou spíše k postelím boxspring, které nabízí prakticky vše v jednom, klasické postele mají na trhu stále své místo. Pojďme si přiblížit, v čem spočívají jejich hlavní rozdíly.

Klasická postel

Každá klasická postel se skládá z osvědčené sestavy rámu, lamelového roštu a matrace. Největší výhodou je, že všechny tyto tři složky jsou libovolně kombinovatelné. Každý si tak může vybrat kombinaci přesně podle svých představ, možností a potřeb. Klasická postel navíc nabízí doslova zázraky v oblasti úložného prostoru. Ten bývá řešený například vyklápěcím záhlavím či zásuvkou pod postelí.

Kontinentální postel boxspring

Postel boxspring můžete znát i pod označeními americká nebo kontinentální postel. Nejčastěji se s ní setkáte na hotelových pokojích, typicky v ubytovacích zařízeních vyšší třídy. Vyznačuje se vysokou konstrukcí ze tří vrstev, a to pružinového boxu nahrazující rošt, pružinové matrace a topperu. Tato kombinace společně vytváří dokonalou bodovou pružnost.

Postele boxspring jsou typické svým vysokým násedem a designovým provedením. Obvykle jsou k dostání čalouněné varianty, ale i nejrůznější kombinace se dřevem či jinými materiály. Výjimkou není luxusní podsvícení spodního okraje nebo možnost polohování. Jejich nespornou výhodou je dlouhá životnost a eliminace hlučnosti. Hlavní matrace postele boxspring nemusí být vždy součástí. Lze ji vyměnit, není pevně spojená s konstrukcí lůžka.

Typy podle velikosti

Jakmile se rozhodnete, ze kterých provedení budete vybírat, bude na vás čekat volba správné velikosti. Toto rozdělení se úměrně promítá do celkových rozměrů a výběr závisí především na tom, pro koho postel vybíráte a kdo na ni bude spát. V základu můžete volit z dětských postelí, jednolůžek, dvoulůžek a postelí pro seniory. Níže vám jednotlivé typy podrobně popíšeme.

Dětské postele

Dětské postele jsou skrze své menší rozměry určeny výhradně pro děti. Mnohdy tomu napovídají i dětské motivy vyobrazené na rámech či záhlavích. Výjimkou nejsou ani postele ve tvaru autíček, letadel a vláčků nebo takzvané domečkové postele. Za zvážení stojí pořízení bočnic, které děti v noci ochrání před pádem z postele – ze stejného důvodu se doporučuje malým dětem pořídit nejdříve postel nižší.

Patrové postele

Patrová postel je řešením do dětského pokoje, který obývá více než jedno dítě. Jde o postele usazené nad sebou v rámci jedné konstrukce. Jejich přínosem je především úspora místa v daném prostoru. Velice často na ně můžete narazit v kempech a rekreačních chatkách, které jsou využívané pro dětské tábory či jiné akce.

Jednolůžkové postele

Jednolůžkové postele slouží primárně pro jednu osobu, které vytváří dostatečný prostor a komfort pro ležení. Můžete je vybírat jak z klasického provedení, tak i z typu boxspring. Dle zpracování mohou nabízet i úložný prostor či doplňkové matrace pro vytvoření sedací pohovky.

Dvoulůžkové postele

Dvoulůžková postel, jak již název napovídá, je určena pro dvě osoby. Velice často je tento typ nazýván i jako manželská postel. Využít ji ale může i jen jedna osoba, která si potrpí na vyšší komfort a více místa při spánku. Vybírat můžete z mnoha typů a materiálových provedení.

Seniorské postele

Jako seniorské postele se označují varianty určené pro postarší lidi. Jejich charakteristickými vlastnostmi jsou větší výška a mnohdy také praktická polohovatelnost nebo madla usnadňující zvedání. Starší osoby mají totiž často potíže s klouby, kyčlemi nebo zády, a tak pro ně vstávání z nízko položené postele představuje problém. Kromě vyvýšené postele lze však tento problém vyřešit i pořízením vyšší matrace.

Velikost

A jak je to se skutečnými rozměry postelí? U jednolůžka budete nejčastěji vybírat šířku 90 cm. Výjimkou však nejsou ani menší varianty o šířce 60 až 80 cm, které jsou určené pro děti. Nežli se dostaneme ke dvoulůžku, existují na trhu také postele nabízející 1,5 lůžko. Někdy jsou označovány, jako letiště a primárně slouží pro jednu osobu vyžadující více místa na spaní. Šířka takových postelí je od 110 cm do 140 cm.

Vše pak završují dvoulůžka neboli manželské postele, za které už je považován minimální rozměr 160 cm. Za ten standardní lze považovat šířku 180 cm. Ty největší modely pak nabízí 200 cm.

Délka postele

Pokud jde o délku postele, měli byste se řídit jednoduchým pravidlem. Vždycky si vybírejte postel podle vaší skutečné výšky. Ke své velikosti připočtěte ještě 20 až 25 cm a vyjde vám výsledek. Většina výrobců se drží osvědčeného standardu, kterým je délka 200 cm. Pro vyšší osoby jsou pochopitelně vyráběny i prodloužené varianty od 210 cm až do 220 cm. V hodně omezeném množství můžete narazit také na verzi 240 cm.

Výška postele

Kapitolou samou o sobě je výška postele, kterou spousta lidí chybně podceňuje. Správná výška totiž pozitivním způsobem ovlivňuje vaše vstávání a podepisuje se na kloubech. Právě ty dostávají po ránu nejvíce zabrat. Za standardní výšku postele je považován rozměr 40 až 50 cm u běžného člověka. Pokud patříte k postarším občanům, klidně investujte do vyšší postele, která může dosahovat hodnot až 65 cm.

Za minimální výšku postele je považována hranice 30 cm. Taková postel vám sice nezaručí žádné komfortní vstávání, na druhou stranu je pod ní volný prostor z hlediska chladu od podlahy a víření prachu. Zároveň jde také o nejmenší výšku v souvislosti s vytvářením hygienického prostředí. Každý se totiž v noci potí a mnohdy vypotí 0,5–1,5 litru potu, který je odváděn přes důkladně odvětranou matraci k roštu postele.

V rámci celkové výšky postele byste měli počítat také s tím, že na postel uložíte matraci odpovídající výšky. Ta bude nad hranou postele. Výhodu pak mají pochopitelně výškově polohovatelné postele, které si upravíte tak, aby vám seděly do nejmenšího detailu.

Výrobní materiál

Když už budete ponořeni do výběru postele, přichází na řadu to nejdůležitější. A tím je výrobní materiál. Ten totiž v mnohém vypovídá o pevnosti, komfortu, životnosti a v neposlední řadě i o celkovém vzhledu postele. Jde také ruku v ruce s pořizovací cenou. V tomto směru máte poměrně zajímavý výběr a na své si přijde naprosto každý. Nejčastěji se na trhu setkáte s postelemi ze dřeva, dřevotřísky či kovu nebo čalouněnými modely.

Laminátové postele

Začneme od toho nejlevnějšího výrobku na trhu, kterým jsou laminátové postele. Jak už prozrazuje jejich název, hlavním výrobním materiálem bude laminát čili dřevotříska s vrchní folií v libovolném dekoru. Může jít o jednobarevné varianty, ale také o imitace dřeva. Ve prospěch laminátových postelí hovoří určitě snadná údržba, zachování barevnosti a poměrně velký výběr nejrůznějších designů. Tou největší devizou je nízká pořizovací cena.

Tohle všechno je ale vykoupeno řadou nevýhod. Ať už je to horší kvalita zpracování díky nekvalitnímu lepení nebo celková pevnost, kterou laminát rozhodně nedisponuje. U jednotlivých desek pak může docházet i k odlupování vrchního laminátu z dřevotřísky. Takové vlastnosti jsou díky tomu spjaty s kratší životností.

Výhody Nevýhody Nízká cena Nízká kvalita a pevnost Stálost barev Kratší životnost v porovnání s jinými materiály Široký výběr Mohou být použity nekvalitní lepidla a chemikálie Snadná údržba Je zde riziko odlupování zažehlených hran

Dřevěné postele z masivu

Milovníci přírodních materiálů bezpochyby vsadí na dřevěné postele z masivu, které se vyznačují vyšší pevností, stabilitou, odolností, a tím pádem i dlouhou životností. Hřát vás určitě bude i pocit, že spíte na skutečném dřevu, nikoliv na žádné laminátové náhražce. Musíte však počítat s tím, že oproti laminátu si za dřevo citelně připlatíte.

V případě dřevěných postelí se zaměřte na výběr ze dvou kategorií dřevin, které se rozlišují především podle výsledné tvrdosti.

Měkké dřeviny – Mezi ně patří například modřín, smrk, borovice a další. U takového dřeva oceníte hlavně detailní a krásnou strukturu. Pojem „měkké dřevo“ se ale úměrně promítá do snazšího poškození dřeviny. Bez problému do rámu takové postele uděláte zářez nehtem či ostrým předemětem. Tomu lze však zabránit tím, když je dřevo opatřeno speciálním lakem, který mimochodem může ještě více vytáhnout strukturu dřeva.

Tvrdé dřeviny – K tvrdým dřevům patří ořech, dub, buk, třešeň a jasan. S tímto dřevem nebudete mít žádný problém, jak na omak, tak ani v případě klížení, kroucení a podobných neduhů. Právě dřevěné postele z těchto dřevin se vyznačují vysokou pevností, stabilitou a asi tou nejdelší životností, pokud jde o přírodní materiály.

U dřevěných postelí se ve výsledku můžete setkat ještě se dvěma výrazy. Je to dřevo rostlé, které je pro stavbu postele využíváno tak, jak narostlo, se všemi jeho dokonalostmi či nedokonalostmi, léty a strukturou. Druhou variantou je cinkované dřevo. Zde je výsledek tvořen z jednotlivých kousků dřeviny. V celku pak může být znatelná odlišná barevnost daných částí.

Výhody Nevýhody Vysoká pevnost Vysoká pořizovací cena vzhledem k materiálu Stabilita a odolnost – Dlouhá životnost – Široký výběr z dřevin a odstínů –

Kovové postele

Do ložnice si však nemusíte pořizovat pouze dřevo nebo jeho imitaci. Současné době vládnou také postele vyrobené z oceli. Kovové postele mají jednu nespornou výhodu. A to je fakt, že se v nich nikdy nebudou držet roztoči ani jakékoliv plísně. Jsou tedy ideální volbou pro alergiky. V jejich prospěch dále hovoří vysoká mechanická odolnost a téměř nulová možnost jejich poškození.

Když zvolíte ten správný a dostatečně bytelný kov, postel bude pevná a její životnost hodně dlouhá. Mnohdy také můžete narazit na elegantní kombinaci dřeva a kovu. Na druhou stranu ne každému může kov vyhovovat. Někomu se nehodí do již uzpůsobeného interiéru ložnice, na jiného zase působí chladným a nepříjemným dojmem. V tomto směru jde hodně o individuální potřeby. Pomyslnou nevýhodou kovové postele je i její vyšší pořizovací cena.

Výhody Nevýhody Dlouhá životnost Pro někoho může působit chladným dojmem Odolnost, pevnost a stabilita Skrze svůj design nemusí zapadnout do každého interiéru Vhodná pro alergiky Vyšší pořizovací cena

Čalouněné postele

Poslední dostupnou volbou se vám mohou stát čalouněné postele. Pod tímto názvem si představte konstrukci postele, obvykle vyrobenou z robustnější dřevotřísky, ukrytou za čalouněním. To přispívá k tomu, že nikde nenarazíte na žádné ostré hrany a součástí takové postele bude pravděpodobně i úložný prostor. Ve prospěch kvalitních čalouněných postelí hovoří určitě komfort a pohodlí.

Za přijatelnou pořizovací cenu si můžete vybírat z mnoha modelových řad, které se liší především svým designem. Čalounění totiž může nabývat nejrůznějších podob a k jeho tvorbě může být použito různých materiálů.

Textilní materiály – S pomocí nich si budete moci čalouněnou postel sladit s vaším již zařízeným interiérem ložnice. Na výběr máte velké množství barevných odstínů.

Eko kůže – Syntetický materiál připomínající pravou kůži. Jeho doménou je příznivá cena.

Pravá kůže – Nejdražší a pravděpodobně nejluxusnější řešení čalouněné postele.

Čalounění vzhledem k provedení postele

Hodně populárním modelem čalouněné postele je varianta boxspring. Jde o moderní a elegantní postele vyznačující se pružinovým roštem a použitou pěnovou matrací. Je to základna s matrací v jednom, u které oceníte hlavně výšku a celkové robustní zpracování.

U klasických čalouněných postelí lze pochopitelně spatřit i několik negativ. Tento typ postele je určitě náročnější na jakékoliv čištění a údržbu. Počítat musíte s tím, že u levnějších verzí nebudete mít možnost výměny zakomponované matrace. Zároveň riskujete i to, že nevíte, jak kvalitní rám se skrývá pod čalouněním. Především u postelí s textilním čalouněním se mohou vyskytovat roztoči, takže taková postel asi nebude tou nejlepší volbou pro alergiky.

Výhody Nevýhody Atraktivní design Riziko nekvalitního rámu z dřevotřísky Příznivá cena U celočalouněných variant není možnost výměny matrace Pohodlí Náchylnost k poškození a náročnější údržba Bezpečnost – žádné ostré rohy ani hrany Nevhodné pro alergiky – čalounění je oblíbeným místem pro roztoče Různé potahové materiály –

Doplňky

Podle typu a provedení postele můžete u tohoto ložního produktu narazit na pár vybraných prvků, které mohou zpříjemnit vaše spaní a přinést vám něco navíc. Zde je výčet těch nejčastějších doplňků:

Čelo postele – Část nacházející se za hlavou. Dle typu postele může být čelo vyrobené jak z kovu či dřeva, tak i z dřevotřísky potažené čalouněním. Může jít o dominantní a nepřehlédnutelnou součást postele, která působí elegantním dojmem. Přínos však může být nejenom estetický. Praktické využití naleznete například při čtení knih, když se chcete pohodlně opřít. Čelo postele také předchází vzniku nepříjemného průvanu za hlavou.

Bočnice – Určitou odnoží čela postele mohou být bočnice, které se nachází spíše u dětských postelí. Mají zabránit tomu, aby dítě nespadlo z postele na zem. Obvykle jde o doplněk, který lze z postele odmontovat.

Úložný prostor – Některé varianty postelí využívají prostor pod postelí, kam je možné ukládat další věci. Řešeno to bývá za pomoci nejrůznějších šuplíků nebo díky vyklápění vrchní části postele. Postel s úložným prostorem nemusí na první pohled vypadat příliš elegantně, na druhou stranu řeší nedostatek místa především v menších interiérech.

Noční stolky – Součástí postele mohou být také noční stolky pro odkládání libovolných věcí. Tyto stolky výrobci obvykle nabízí zhotovené ze stejného materiálu jako postel a ve shodném dekoru. Vše tak působí sladěným dojmem. Samozřejmě lze ale toto vybavení dokoupit i v naprosto odlišném designu, vše záleží jen na vašem vkusu a možnostech.

Osvětlení – Luxusnější postele s čelem mohou mít integrované LED osvětlení, které bývá nenápadné a dobře zakomponované. Nemusíte tak řešit nákup lampiček. Při výběru se zaměřte na zpracování a možnost polohování, abyste měli například při čtení vždy dostatek světla.

Nebesa – Pokud si chcete dopřát romantický spánek jako na zámku, můžete investovat do postele s nebesy. V podobném duchu jsou vytvářeny i postele s moskytiérami chránící člověka před dotíravým hmyzem.

Cena

Náklady na pořízení postele se mohou vyšplhat až do desítek tisíc. Cena se odvíjí od použitého materiálu, celkového provedení a doplňků. Závisí také na tom, zda je součástí postele i matrace a rošt. Především při nákupu klasické postele totiž musíte obvykle počítat s tím, že si kupujete pouze rám. Ten je nutné opatřit ještě zmíněným roštem a matrací. Takže ani na tuto investici byste při sestavování rozpočtu neměli zapomínat.

Při výběru nové postele můžete narazit na nejrůznější firmy zaměřující se na sériové výroby postelí. Stejně tak objevíte i profesionální nábytkářské společnosti, které jsou schopny vytvořit postel na míru. Mezi oblíbené značky patří Kolacia Design, Ami Nábytek, Blanář, BMB, Casarredo, Max-I, Tempo Kondela, Lucatec, Baby Dreams, Meblar, MOB, Nábytek Bogart, Drewmax, Expedo, ImpotWorld a další.

Cena do 3 000 Kč

Ty nejlevnější postele na trhu můžete zakoupit už od 1 000 Kč. A nejde pouze o dětské postele, ale také o ty pro dospělé s klasickou šířkou 90 cm. Obvykle jsou to jednolůžka zhotovená z levného laminátu. Čtyři nohy a základní konstrukce, tak lze charakterizovat tento typ výrobku, od nějž pochopitelně nemůžete čekat příliš dlouhou životnost nebo nějakou větší pevnost. Matrace obvykle nebývá součástí.

Pokud se budete blížit k hranici 3 000 Kč, pak je výběr daleko bohatší a postele už jsou mnohem pevnější. Narazíte už i na kvalitnější jednolůžka vyrobená z masivního dřeva, případně základní manželské postele. Některé varianty nabízejí i úložný prostor či bočnice pro děti. Stále však pořizovací cena zahrnuje pouze rám postele, případně nějaký základní rošt. Integrovanou matraci v tomto případě objevíte jen u levné jednolůžkové válendy.

Cena od 3 000 Kč do 8 000 Kč

Zlatá střední cesta nabízející poměrně velký výběr. Na laminátové postele můžete pomalu zapomenout a soustředit se budete na postele dřevěné a masivní. Výjimkou nejsou ani varianty čalouněné. Běžně jsou už v této cenové relaci k dostání jak jednolůžka, tak i dvoulůžka, popřípadě jiné atypické rozměry postelí. Možné je také pořídit i originální dětské postele v podobě nejrůznějších motivů nebo patrové postele.

Cena pod 8 000 Kč přislibuje i volbu mezi kvalitnějšími válendami z masivu, které slouží jako plnohodnotné lůžko – nemusíte dokupovat rošt ani matraci. Takové válendy totiž obsahují integrovanou matraci, kterou však skrze pevné spojení s rámem nelze vyjímat a otáčet. U těchto produktů je proto potřeba zohlednit životnost vzhledem k předpokládané délce využití – jakmile matrace doslouží, bude nutné pořídit celou novou postel.

Cena od 8 000 Kč do 15 000 Kč

Když si připlatíte, dosáhnete také na kovové postele mající své kouzlo. U masivních dřevin pak padne jasná volba na tvrdé dřevo, které je daleko odolnější než měkké, a je především dlouhověké. Hodně často se můžete setkat s prodejem kompletních setů, to znamená kovovou či dřevěnou masivní postel včetně dvou nočních stolků zhotovených ze stejného dřeva. Výjimkou pak nejsou ani postele, které v ceně zahrnují i lamelový rošt.

Cena nad 15 000 kč

Pokud vám nevyhovuje běžný standard a chcete něco atypického, třeba v podání postele s nebesy, musíte si jednoduše připlatit. To se mimo jiné týká také nadstandardních rozměrů postelí nebo jejich atypických tvarů. Za desetitisíce korun si budete moci zakoupit hlavně luxusní čalouněné postele typu boxspring, kde naleznete ten opravdový komfort.

Součástí takových postelí jsou obří čela, řada přidružených doplňků a obvykle i nadstandardní matrace s roštem. Ve výbavě můžete najít spoustu úložného prostoru, osvětlení nebo možnost polohování pomocí dálkového ovládání. Vysokému pohodlí však odpovídají pochopitelně i pořizovací náklady, které se u těch nejdražších kousků šplhají i přes 200 000 Kč.

Dodání a montáž

Protože je postel poměrně velkým a těžkým vybavením, měli byste se při jejím nákupu zaměřit i na možnosti dodání a montáže. Především v panelových bytech totiž může výtah či málo prostorné schodiště představovat problém. Spousta specializovaných prodejen však ke svým výrobkům nabízí i profesionální servis v oblasti dopravy. Na přání je pak možné zajistit i montáž nového nábytku přímo u vás doma v místnosti, kde má postel stát.

Díky tomu vám odpadnou starosti s mnohdy zapeklitou dopravou nábytku do domu, se studováním manuálu i náročným montováním. Při sestavování rozpočtu však doporučujeme počítat s částkou v řádech několika set korun pro případ, že by tyto služby nebyly zahrnuty v pořizovací ceně postele.

Údržba

V ložnici strávíte až třetinu času denně, proto byste údržbě této místnosti měli věnovat dostatečnou péči. Samotné lůžko byste měli udržovat čisté a bez prachu. Důležité je však nezapomenout ani na prach pod postelí a kolem ní.

Vyvýšené postele jsou přístupnější a prostor pod nimi se snáze udržuje. Pod vyvýšenou postelí stačí jednoduše vysát a vytřít.

Paletové postele s konstrukcí až na zem byste měli jednou za čas odsunout nebo nadzvednout a rovněž pod nimi vysát a vytřít. Sice se na první pohled může zdát, že se prach do těchto útrob nedostane, avšak opak je pravdou.

Pozornost byste měli věnovat i údržbě rámu. V případě postele z masivu není na škodu sáhnout po speciálních přípravcích, které nevysušují povrch dřeva a jsou k danému materiálu maximálně šetrné. V případě čalouněných postelí se pak vyplatí investovat do kvalitní impregnace. Ta ochrání povrch před špínou a jejím zažráním do látky či kůže, takže půjde snáze odstranit. Rozkládací postele pak jednou za čas vyžadují dotažení spojů.

Údržba matrace a topperu

Největší pozornost si při údržbě zaslouží matrace a topper. Tyto dvě části totiž přichází nejblíže do styku s vaším tělem a po nějaké době užívání by v případě zanedbání údržby mohly začít zapáchat nebo by se v nich mohly začít množit roztoči. Samotnou matraci a topper proto pravidelně vysávejte a snímatelný potah perte v pračce. Na skvrny vyzrajete použitím speciálního prostředku a se zápachem zatočíte pomocí jedlé sody.

Jak často měnit matraci?

Výměna matrace se odvíjí od několika faktorů. Jsou jimi především její kvalita, vaše hmotnost, míra pocení a samozřejmě také údržba. Kvalitnější a dražší matrace toho zpravidla vydrží více, avšak pokud je vaše tělesná hmotnost vyšší, je potřeba počítat s rychlejším opotřebením.

Zda je matrace již příliš stará nebo opotřebovaná vám jednoduše prozradí celkový komfort. Jestliže se ráno budíte celí rozlámaní, pak je nejspíše na čase matraci vyměnit. Z hlediska hygieny a fyziologie člověka se však obecně doporučuje matraci měnit každých 10 let. Kvalitní matrace totiž vytváří správné podmínky pro spánek, což je pro vaše zdraví naprosto nezbytné.