Vybíráte šatní skříň?
6/08/2020 - Iva Bátrlová
Někteří z nás možná mají to štěstí a mohou si užívat luxusu samostatné, oddělené šatny. Ti ostatní se však musí často spokojit s jedinou skříní - jakožto hlavním úložným prostorem. A snad proto máme často tendence přehánět - podobně, jako je tomu například s velikostí postele. Žijeme zkrátka v domnění, že čím více, tím lépe. Není to však pravda. Přesto, že ženy bývají náročnější, co do objemu oblečení, jejich muži si často vystačí s párem kalhot, několika tričky či košilemi a pokud umístíte do ložnice židli nebo křeslo, nebudou se ukládáním svých věcí do skříně ani zabývat. :) Řada z nás má navíc tendence skladovat, uchovávat a "konzervovat" - oblečení nevyjímaje - a pověstnými starými džínami, do kterých se třeba ještě někdy vejdeme, to zdaleka nekončí.
Více informací o tom, Co do ložnice nepatří, si můžete přečíst v článku pod odkazem.
Zkuste na to jít trochu jinak, zkuste být individualisté. Současná nabídka je tak obrovská, že si musí umět vybrat každý - paradoxně právě díky šíři všech těch možností pak často váháme a nemůžeme se rozhodnout, s "jídlem tak trochu roste chuť" a neustále sami sebe přesvědčujeme, že "tam někde" je možná čeká ještě lepší kousek, za lepší cenu, hezčí, příjemnější...
Rozhodli jsme se Vám s rozhodováním pomoci. Prozradíme výhody a nevýhody některých vlastností šatních skříní - díky čemuž se budete moci rozhodnout také na základě toho, co skutečně potřebujete.
Trendem poslední doby je minimalismus. Jednoduché a čisté linie, přírodní barvy a co nejméně zbytečného zařízení. | Na obrázku šatní skříň Tithali.
Rozměr skříně x prostor
V každém případě si před pořízením skříně změřte šířku prostoru, jeho hloubku i výšku směrem ke stropu. A myslete také na to, že skříň budete muset nějak sestavit. Poskládat dvoumetrovou skříň v pokoji jen o málo větším, třebaže se tam "vejde," může být pěkná fuška! :)
S nedostatkem prostoru toho příliš nenaděláte. S přebytkem pak riskujete, že si pořídíte skříň o dost větší, než reálně potřebujete a nacpete do ní pak cokoli, jen aby byla "využitá". Jak již padlo v článku pod odkazem výše, ložnice není obývák, ani skladiště a často to má své důvody - ve kterých figurují i ty zdravotní. Brát je proto na lehkou váhu není příliš moudré. Zvažte také možnost koupě menší skříně a komody - police nemusí vyhovovat každému a můžete zjistit, že Vás neustálá potřeba věci skládat do komínků za sebe unavuje.
Rozvržení vnitřku skříně
Na toto téma jsme sepsali celý článek, čítající přednosti i nedostatky polic a šuplíků. Odkaz na něj najdete ZDE. Doporučujeme zvážit, jaký typ oblečení nosíte, zda jste spíše na trička a rifle, zda patříte spíše mezi zimomřivější jedince a Váš šatník z poloviny zabírá spousta tlustých mikin a svetrů. A nebo jestli Vás naopak baví oblékání různorodé, od košil až po dlouhé šaty, sukně, či kabátky.
Podstatné je také to, jak se ke skladování oblečení stavíte obecně a jaké máte návyky. Zda žehlíte, nebo ne, zda skládáte, věšíte a zda nosíte některé kousky opakovaně, nebo si vždy berete pouze čisté. Pokud je Vám líto prát po každé procházce nebo rychlém nákupu, nabízí se samozřejmě možnost vrátit oblečení zpět do skříně. Pak je ale třeba myslet na to, že by mělo být odděleno od zbytku čistého prádla. Existují skříně, které nabízejí oddělené vnitřní prostory pro roznošené a čisté věci.
Další věcí je uskladnění menších kousků, včetně spodního prádla, ponožek, tílek, letních topů aj., popřípadě zvážení dokoupení různých pořadačů a organizérů. Pokud Vám nevyhovuje ukládání drobného ošacení do boxů, či volně v policích, zvažte koupi šatní skříně se šuplíky, nebo menší šatní skříně a komody právě pro tento účel.
Posuvné dveře x francouzské otevírání
Klasické dveře nabízí mnohem lepší přehled a přístupnost. Posuvný systém zase (u)šetří velké množství místa a u větších skříní je na tom s dostupností také velmi dobře. Menší skříně s posuvnými dveřmi jsou na tom už hůře. Pokud si však vyberete tu s bílým korpusem, budete mít hledání zase o něco snazší.
Ať už se rozhodnete pro jednu či druhou variantu, vybírejte vždy tak, aby se kolem otevřené skříně dalo bez problému projít. Dennodenní obcházení, vyhýbání se a protahování se úzkou škvírou, co mnohým po otevření skříně zůstane, Vás brzy nejen unaví, ale bude taky pěkně otravovat.
A co skříně bez dveří? Také se Vám zatajil dech úžasem? Vzpomeňte si, jak často doma utíráte prach. :) | Foto: Pinterest
Zrcadlo x bez zrcadla
Na produktových fotografiích vypadají zrcadlové skříně úžasně. Je to ale samozřejmě také proto, že vzorové interiéry neobsahují všechen ten náš běžný, "provozní" nepořádek - který se, zcela běžně, vyskytuje ve většině našich domovů. A proto pamatujte na to, že odraz v zrcadle nejen, že prostor může krásně prosvětlit a opticky zvětšit. Ale budete mít případný nepořádek mnohem více na očích.
V ložnici mají zrcadla jako pomocník při zvětšování prostoru či lepší světelnosti smysl jen tehdy, stojí-li naproti oknu, nebo na ně dopadá přirozené denní světlo skrze okna ze strany (zboku). Pokud tento účel neplní a navíc stojí ještě blízko postele, může Vás jejich odraz dokonce rušit. Nicméně pokud nechcete pořizovat velké zrcadlo zvlášť, nebo nemáte prostor pro stojací, je šatní skříň se zrcadlem vděčnou alternativou.
U skříní s klasickým otevíráním je pak v takovém případě vhodnější umístit velké zrcadlo na vnitřní stranu dveří. Pokud netoužíte vyloženě po zrcadlové ploše, ale chcete dveře šatní skříně přece jen něčím ozvláštnit, sáhněte po dveřích zdobených barevným sklem. Jejich lesklá plocha napomůže stejnému efektu - učiní prostor na pohled větší, zároveň vás však nebude rušit přímý odraz.
Dalším úskalím zrcadel a všeobecně skříní v lesku jsou otisky, které na povrchu zůstávají. A nevypadají vůbec hezky. Nicméně je třeba podotknout, že z hladkého povrchu se mastnota a nečistoty odstraňují mnohem snáz a rychleji - někdy stačí setřít je papírovým kapesníčkem nebo suchou utěrkou. Je třeba si uvědomit, že otisky jsou a budou na dveřích od skříně vždycky, akorát je rozdíl v tom, zda je uvidíme okamžitě, nebo až za pár dnů, týdnů... Z matných povrchů jdou navíc staré či dokonce letité nečistoty mnohem hůře dolů a neobejdete se bez vody či odmašťovače (trocha jaru, prostředek na okna). Také zde je třeba přihlédnout k tomu, co je pro Vás pohodlnější nebo přijatelnější.
Možná pokládáte nákup skříně za banalitu, ale věřte, že pár lidí se na tom už spálilo. Nemusíte zakusit, jaké to je, když zjistíte, že se Vám skříň po několika hodinovém sestavování nevejde do plánovaného prostoru, nebo když narazíte na problém v podobě "detailu," že Vám kvůli ní už nejdou zcela otevřít dveře do pokoje.
Pokud chcete skladovat více - vybírejte skříň raději do výšky, nebo přikupte nástavec. Například pro sezónní věci je ideální. Vždy je však separujte od oblečení, které nosíte přímo na těle, třebaže se Vám zdají čisté. Pomoci mohou také velké úložné boxy, ale s manipulací s nimi už může být trochu potíž. Na druhou stranu nebudete v nich hledat denně - umístěte dovnitř věci, které využijete zase až s příchodem léta/zimy, nebo třeba jen o Vánocích.
Tak jako u všeho, mají i šatní skříně své pro a proti. O tom, jak si je uspořádat a o spoustě dalších informací se dočtete také v našem dalším článku - Jak uspořádat šatní skříň.
Inspirace | Novinky: