Vinotéka – ideální domov pro vaše víno
Pokud patříte k milovníkům dobrého vína, ale nedisponujete vhodným prostorem, abyste si mohli vybudovat klasický vinný sklípek, pak můžete zvolit vhodnou alternativu. Perfektním pomocníkem pro uchování vína je vinotéka. Tu si můžete pořídit nejen do rodinného domu, ale klidně i do bytu, pokud to jeho velikost samozřejmě dovoluje.
Uchovat víno správným způsobem je důležitý proces, na kterém si dává záležet každý fanoušek vína. Pro začátek je zásadní popřemýšlet, co od své vinotéky očekáváte, jak jí vlastně vybrat a na co se při výběru zaměřit. Důležitá je i otázka použití, tedy jaké víno do ní hodláte uložit. Pojďme se nyní podívat na pár základních informací.
K čemu se bude vinotéka používat
Teď si určitě říkáte, proč řešit tak jasnou otázku, která má jen jednu odpověď. Jestli chcete říci, že se bude samozřejmě používat na víno, pak máte pravdu, ale ono to chce i jistou specifikaci. Na straně jedné se mohou skladovat vína, která jsou určena k okamžitému servírování.
V takovém případě bude nejvhodnější servisní vinotéka. Oproti tomu u dlouhodobé skladovaných archivních vín už to chce tzv. dozrávací vinotéku či archivní skříň. Jestliže plánujete sladovat obojí, pak je ideální volbou multiteplotní vinotéka.
Vhodné umístění vinotéky
Vzhledem k tomu, že můžete pořídit jak vestavné vinotéky, tak volně stojící, záleží jen na vás, kam jí nakonec umístíte. Důležité je, abyste jejímu umístění přizpůsobili parametry. Než nějakou vinotéku vůbec vyberete, zeptejte se sami sebe, kam jí chcete dát.
Chcete jí postavit do kuchyně vedle chladničky nebo jí zabudovat do linky jako její součást, případně bude umístěna v obýváku, aby sekundovala baru, který máte schovaný v obývací stěně? Přece jen se tak budete moci pochlubit každé návštěvě svou sbírkou vína. Nebo jí nakonec nastěhujete do předsíně, kde je relativně chladnější klima?
To jsou otázky, na které znáte odpověď jen vy. Při nákupu jsou však nejdůležitější. Velmi praktické jsou tzv. podstavné spotřebiče/vinotéky. Jejich největší výhodou jsou menší rozměry, takže se hravě vmáčknou pod kuchyňskou linku. Jsou nenápadné a ušetří vám spoustu místa, navíc se dají pořídit za nízké ceny.
Obsah vinotéky
Výsledný obsah vinotéky plně odpovídá její velikosti a hlavně umístění. Jestliže si pořídíte malou vestavnou vinotéku, rozhodně se do ní nevejde tolik lahví vína, jako když zvolíte klasickou vysokou skříňku.
Zase musíte popřemýšlet nad dalším důležitým údajem, bez kterého se při výběru vinotéky neobejdete. Spočítejte si, kolik lahví máte pravidelně doma a jaké je jejich množství ve chvíli, kdy si pozvete nějaké hosty.
Pokud si nejste tak úplně jistí svým výpočtem, zvolte vždy raději větší vinotéku, ať pak nemusíte lahve povalovat jen tak po stole. Ostatně chladničku je také vždy lepší brát větší, aby vás pak nezaskočil nedostatek místa, když se sejde větší společnost a vy nemáte kam uložit občerstvení během letních tropických měsíců.
To samé platí i v případě vinotéky. Nemusíte se bát ani zvýšené spotřeby. Už dávno totiž neplatí, že čím je spotřebič větší, tím více elektrické energie odebírá. Stačí jen zvolit vhodnou energetickou třídu, ideálně A+++.
Důležitý je počet teplotních zón
Možná se vám to nezdá, ale počet teplotních zón patří mezi nejdůležitější parametry. Každá jednotlivá zóna má totiž jiné temperování. Důvodem je fakt, že pro každé víno je ta ideální teplota pro servírování specifická.
Jednozónová vinotéka – ta je dostačující pokud vaše sbírka představuje pouze jeden druh vína.
– ta je dostačující pokud vaše sbírka představuje pouze jeden druh vína. Dvouzónová vinotéka – je vhodná pro uchování bílého a červeného vína.
– je vhodná pro uchování bílého a červeného vína. Vícezónová vinotéka – největší předností je možnost nastavení různé teploty a to až do počtu jednotlivých zón. Je dobrá i pro bílé a červené víno.
– největší předností je možnost nastavení různé teploty a to až do počtu jednotlivých zón. Je dobrá i pro bílé a červené víno. Bezzónové vinotéky – na trhu narazíte i na vinotéky, u kterých není žádná zóna. Teplotu je možné plynule snižovat odshora dolů. Poté záleží jen na vás, které víno bude uloženo v určité části vinotéky. Třeba nahoru můžete dát červené víno, to není potřeba moc chladit, oproti tomu úplně dolů je dobré umístit šumivé víno. No a bílé si vystačí s prostřední částí.
Není překvapením ani vinotéka, která disponuje speciálním prostorem, do kterého se dá uložit otevřená lahev vína, případně celá karafa, aniž by došlo k jakémukoliv znehodnocení vína. Neostýchejte se na tuto vychytávku zeptat přímo u prodejce.
Vlhkost není radno podceňovat
Optimální je, pokud se vlhkost ve vinotéce pohybuje kolem 75 %. Když je nižší, má to negativní vliv na korek. Dochází k jeho vysušování, což pak má za následek nepříjemné znehodnocení vína. Jenže ani vysoká vlhkost není výhra.
Naopak může být příčinou vzniku plísní a to rovněž není pro víno nic skvělého. Proto se při výběru vinotéky zaměřte na ty modely, u nichž je možnost regulovat vlhkost. Například vinotéka, která disponuje dřevěnými policemi, udržuje vlhkost daleko lépe.
Jaká je doporučená teplota pro jednotlivé druhy vín?
Červené víno = 15 – 18°C
Bílé a růžové víno = 7 – 12°C
Perlivé víno = 8 – 10°C
Likérové víno = 6 – 8°C
Šumivé víno = 5 – 7°C
Způsob chlazení
Když to vezmeme opravdu zjednodušeně, tak můžete vybírat ze dvou možností. Tou první je chlazení pomocí termočlánků, druhou pak prostřednictvím kompresoru. Termočlánek disponuje čidlem, jež spíná při změně teploty. S jeho pomocí je uvnitř vinotéky zajištěna stálá teplota potřebná pro dozrávání i skladování vína.
Vinotéky s termočlánkem jsou velmi ekologické, neobsahují totiž chladicí kapalinu. Jejich největší předností je tichý chod a nulová vibrace. K chlazení je využíván jen elektrický proud prostřednictvím Peltierova článku. Tato technologie (Peltierova) chlazení má vysoký účinek v jakékoliv poloze a to, i když je zařízení vzhůru nohama.
Pokud jde o kompresor, ten je znám vysokým chladícím výkonem. Navíc pracuje na stejném principu, jako je tomu u chladniček. Zjednodušeně řečeno se chladící látka odpařuje ve výparníku, přičemž pohlcuje teplo z vnitřního prostoru a tím dochází k jeho ochlazování.
Na co nezapomenout?
Na škodu nebudou tmavá skla nebo aspoň ošetřená tak, aby přes ně nepronikaly sluneční paprsky. Taková vinotéka by měla mít kvalitní UV filtr, který víno ochrání před UV zářením. Na škodu není ani displej, s jehož pomocí si nastavíte vše potřebné a ještě vám zobrazí teplotu i vlhkost uvnitř vinotéky.
Chybět by nemělo ani LED osvětlení, které se automaticky rozsvítí ve chvíli, kdy se vinotéka otevře. Myslet je dobré i na dětskou pojistku. Ta pomůže zabránit náhlému nechtěnému vypnutí vinotéky a tím předejde znehodnocení vína.
Chcete-li zamezit přístupu nežádoucích osob do prostoru vinotéky, pohlídejte si při nákupu, aby měla bezpečnostní zámek. Jestli plánujete umístění vinotéky do garáže, kde se netopí či do sklepa, pak bude ideální, když bude mít tzv. zimní režim.
Neváhejte a projděte si i další zajímavé články, třeba jak ukládat věci v malém bytě, jak na vhodné osvětlení domácnosti, jak na proměnu interiéru pomocí bytového textilu, jaké jsou vhodné dekorativní techniky pro vaše zdi, jak na péči o sedací soupravu, aby vypadala stále jako nová, případně jak vybrat novou komodu, ale i mnoho dalších. Stačí se jen zaměřit na kategorii Bydlení.