Výběr jídelního stolu podřiďte velikosti jídelny i počtu stolovníků
11.08.2016
Jídelní stůj je nejdůležitějším kusem nábytku každé kuchyně nebo jídelny, ať se jedná o velký rodinný dům či menší byteček. Právě u něj se pravidelně scházíme s celou rodinou, přáteli nebo kamarády, abychom si sdělili své zážitky nad talířem dobrého jídla.
Jídelny jsou obecně brány jako samostatné oddělené místnosti, nicméně současný trend začíná jídelny propojovat rovněž s dalšími částmi bytu či domu, jako je obývací pokoj nebo kuchyň. Jedinci, kteří holdují vzdušnému otevřenému prostoru si tak mohou přijít na své.
Tvary jídelních stolů
Při výběru jídelního stolu je třeba brát v potaz dispozici stávající jídelny. Podle ní můžeme určit, jak bude stůl velký a jaký bude mít tvar. Dalším klíčovým vodítkem bude samozřejmě počet osob, které chceme ke stolu usadit. Je přece důležité, abyste u stolu mohli trávit příjemné chvíle se všemi členy rodiny najednou.
Nejtypičtějším tvarem je obdélník. U českých zákazníků je oblíbený z hlediska praktičnosti, protože dokáže perfektně ušetřit místo. Jelikož se sedí na jeho delší straně, není problém stůl kratší stranou přisunout úplně ke zdi. Existují varianty obdélníkových stolů, kde si pohodlně sednout čtyři, šest či více osob. Stoly pro více lidí jsou však z hlediska prostoru o poznání náročnější, takže pokud nepotřebujeme mít neustále místa k sezení pro všechny strávníky, můžeme se porozhlédnout po menších jídelních stolech, které je možné v případě potřeby dočasně rozložit. Může se zdát, že rozložitelnou konstrukcí disponují pouze hranaté stoly, opak je však pravdou. Také zaoblené jídelní stoly mohou pohostit více lidí, pouze musíte vybrat vhodný typ s důmyslným mechanismem, například výsuvným, překlápěcím nebo takovým, kde je možné desky od sebe odsunout a vložit třetí část stolu.
Foto: Nábytek Jelínek
Kulaté nebo oválné jídelní stoly nejsou až tak používané, ale i přesto dokážou dokonale splnit funkci jídelního stolu. Důležité je především jejich umístění. Kruhový tvar je výjimečný tím, že nikdo se u stolu nebude cítit odstrčený či upřednostněný. Všichni jsou si u kulatého stolu rovni a taktéž na sebe všichni stolující skvěle vidí. Když se naskytne příležitost, vměstná se u něj i více osob než obvykle.
Foto: Nábytek Jelínek
Ideální rozměry a výška
Délka stolu je důležitá, aby měl každý přísedící dostatečně velký prostor pro stolování. Obdélník o velikosti 60 x 40 centimetrů je minimální plocha, kterou by měl mít u stolu každý strávník, aby se necítil stísněně. Ani větší samozřejmě ničemu neuškodí, je to pouze plus. Když bychom měli například stůl o šířce devadesát centimetrů, zbude nám ještě deset centimetrů v prostřední část, která se perfektně hodí na květinu, dekoraci nebo solničku s pepřenkou. Co se týče výšky stolu, ta by se měla pohybovat mezi 72 a 76 centimetry, přičemž desku stolu je vhodné mít asi 25-35 centimetrů nad sedákem židle.
Pro usazení šesti osob u obdélníkového stolu budeme potřebovat minimálně 175 centimetrů na délku, v lepším případě 210 centimetrů. Pro čtyři osoby bude dostačovat rozměr 140 x 80 centimetrů. Nejúspornější variantou je čtvercový stůl pro jednu až dvě osoby o velikosti 80 x 80 centimetrů, který může být i pojízdný pro účely snadnějšího odklizení v malých prostorách. Ve spojení se skládacími židlemi se jedná o variabilní řešení například do garsonky, kde chcete mít jasně stanovené místo pro malý, ale útulný jídelní kout.
Jídelní židle
Židle by měla stolujícím poskytnout útočiště ve smyslu správného sezení jak při konzumaci jídel v mírném předklonu, tak při obyčejném sezení s opřenými zády. Měly by se dát zasunout až pod stůl a přitom by pod stolem mělo zůstat dostatečně velké místo pro nohy. Optimální výška židle je přibližně 45 centimetrů tak, aby stehna a lýtka rovně sedícího člověka svírala úhel 90°, chodidla musí být celou svou plochou na zemi. Z toho vyplývá, že otvor mezi nohami a hranou stolu má být něco mezi 8 a 10 centimetry. K odsunutí židle je třeba počítat minimálně s 60 centimetry volného prostoru. Opěrák zad u židle by měl být rovný, měl by svírat úhel 95° a měl by končit přinejmenším ve výšce lopatek. Pro vaše nejmenší se skvěle hodí jídelní židlička s nastavitelnou výškou sedáku, která poroste s vaším dítětem.
Foto: HM nábytek
Lepší komfort vašim loktům zajistí také vhodně zvolené područky. I když se může zdát, že sedák musí být pro pohodlné sezení pouze měkký, není tomu tak. Kvůli příliš měkkému polstrování člověku rychleji ztěžknout nohy, takže je třeba vybírat o něco tvrdší varianty. Doporučuje se volit čalounění z odolných materiálů, které se snadno udržují. Znečištění sedáků a opěráků půjde snáze odstranit z umělé či pravé kůže, případně z potahů, jež je možné ze židle sundat a vyprat.
Materiály jídelních stolů
Na trhu jsou jídelní stoly z různých materiálů. Mezi nejoblíbenější patří dřevo a sklo. Dřevěné jídelní stoly patří mezi klasiku. Jejich struktura i barvy se skvěle hodí do každého interiéru, což umožňuje snadné sladění se zbytkem nábytku nebo dekorem kuchyňských dvířek. Když je dřevo správně upravené, nabarvené a nalakované, skvěle se udržuje. Navíc je příjemné na dotek a není až tak studené jako kámen nebo kov. Dřevo je sice stálé, ale působením slunečního záření mohou některé druhy vyblednout. Některé dřevěné jídelní stoly také nejsou až tak odolné, jak bychom chtěli. Obzvlášť voskované stoly jsou hodně náchylné na opotřebování. Velký pozor je třeba dávat při jeho umývání nebo při stolování bez ubrusu. Při špatném způsobu zacházení a rychlém pokládání nádobí mohou na povrchu dřeva vznikat škrábance a rýhy, které nelze jednoduše opravit.
Foto: Alax
Jestliže vlastníte jídelnu oddělenou od kuchyně, nemusíte se na vzhled nábytku tolik ohlížet a můžete sáhnout po modernějším materiálu. Sklo je nadčasové a hodí se ke všem ostatním materiálům. Vhodně zvolená kombinace nebude působit až tak chladně a smutně, jak se mnozí domnívají. Skleněné povrchy sice vyžadují nějakou péči a častější čištění navíc, avšak je to vděčný materiál, který vypadá stále jako nový. I když je sklo samo o sobě křehké, je možné sehnat skleněné jídelní stoly se speciální povrchovou úpravou. Temperovaná bezpečnostní skla zamezují poškrábání a jsou odolné proti nárazům. Zvláštním druhem stolů je skleněná deska vložená do dřevěného rámu, která disponuje vlastnostmi obou typů materiálů.
Foto: Alax
Doplňky a dekorace
Než se vrhneme na definici detailů na samotném jídelním stole, důležitým aspektem, který výrazně dokresluje atmosféru, je osvětlení. Nad stolem by mělo být zavěšeno samostatné dostatečně velké svítidlo, které osvětlí celou plochu stolu. Samozřejmě vám nic nebrání tomu, abyste vaši jídelnu doplnili například o bodová světla, barevné LED diodové pásky či okrasné lampičky na zeď. Vše záleží pouze na vás a to včetně barevných kombinací. Při stolování bychom neměli zapomínat ani na drobné detaily, abychom se u stolu cítili útulně. Právě vhodně zvolené prostírání, ubrus, vázy, dekorace či nádobí je to, co dodá vaši jídelně pomyslnou třešničku na už tak dokonalém dortu. Při sezónních příležitostech je střední část stolu skvělým místem pro velikonoční či vánoční ozdoby. Oku bude lahodit také speciálně uvázaná ikebana, jejíž tvar a složení květin si můžete objednat v květinářství podle vašich představ. Možnosti jsou opravdu široké, a pokud si nevíte rady, stačí se inspirovat v katalozích, na internetových stránkách nebo přímo na místě ve specializovaných obchodech.
Autor: Olga Kolková