Víno si zaslouží odpočívat v tichu, klidu a pokoji
17. 12. 2018 | 00:10 17. 12. 2018 | 00:10
Zní to sice poněkud zvláštně, ale milovníci kvalitního vína dobře vědí, že pro dlouhodobé uchování jeho chuťových vlastností je důležité specifické prostředí.
Nejjednodušší řešení představují chladničky na víno, neboli domácí vinotéky, které plně nahradí a leckdy i předčí tradiční vinný sklep. Současná nabídka vinoték je široká. Najdou se v ní skříně za pár tisíc i podstatně dražší designové kousky. Do prostorově velkorysého interiéru se hodí volně stojící model. Tam, kde je třeba počítat s každým centimetrem, bude vhodným řešením varianta integrovaná do kuchyňské či obývací sestavy. Řešením na míru jsou pak vinotéky zabudované do zdi.
K archivaci, či na rychlou spotřebu?
Při výběru skříně na víno hraje roli i to, zda chcete víno především dlouhodobě skladovat, či se u vás takzvaně točí. Archivace vyžaduje klimatizovanou skříň, která nabízí potřebné podmínky ke zrání vína. Důležitá je teplota, která by se neměla vychýlit o více než 2 °C, vlhkost mezi 50 až 70 %, ochrana před UV zářením, eliminace pachů, vibrací apod.
Existují jednozónové vinotéky vhodné buď pro červené, nebo bílé víno, které nabízejí teplotní rozmezí pro vybraný typ. Praktičtější jsou vícezónové vinotéky, do nichž lze ukládat nejenom bílá a červená vína, ale také vína šumivá. Každá ze zón má samostatné ovládání a vína jsou tak připravená k okamžité konzumaci. Prostor pro umístění vinotéky je jedna věc, ale další podstatná informace je i počet lahví, které obvykle míváte doma. Jde o to, že skříň by měla být zaplněná alespoň z poloviny.
Dají se pořídit vinotéky pro šest vín, ale i sto a více. Nezbytnou součástí je také uhlíkový filtr, který uvnitř zajišťuje čistý vzduch. Nezapomeňte ani na kvalitní chlazení. Nejlepší je kompresorové, které má nízkou spotřebu, odpovídající výkon a není hlučné.
Promyšlený vzhled
Víno je inspirativní téma. Prosklená skříň pak dobrým začátkem ke konverzaci s hosty, kteří si obvykle rádi prohlížejí vystavené lahve. Tolik teorie. V praxi je důležité si připomenout, že víno potřebuje tmavé prostředí, aby mohlo správně zrát. To je i důvod, proč bývá čelní sklo skříně zatmavené. Vnitřek se ale vybavuje osvětlením, které se zapíná pouze při výběru lahví. Ty se ukládají na dřevěné výsuvné police ve vodorovné poloze, aby nedošlo k vysychání korkového špuntu. Některé modely nabízejí i přihrádky, kam lze postavit nedopité víno a uchovat ho tak ve vhodných podmínkách pro další konzumaci.
Kam s ní?
Domácí vinotéku vždy umísťujte s ohledem na potřeby vína. Pokud máte například prostor pro samostatný model u topení, budete muset hledat jiné místo. Stejně tak ji nestavte k lednici nebo sporáku. Myslete také na to, že vína by nemělo osvětlovat přímé slunce. Klimatizované skříni rovněž škodí vlhké prostředí.
Text: Emma Hildová
Foto: Dunavox, Klarstein, Miele