Jak vybrat správně rozkládací jídelní stůl
Dnešní nabídka jídelních stolů je velmi široká a vybrat ten správný už není žádný problém. Kromě nejrůznějších designů a odstínů můžeme říci, že v podstatě dělíme jídelní stoly na dvě základní kategorie. Rozkládací jídelní stoly, u kterých samozřejmě lze zvětšit jídelní plochu a jídelní stoly pevné, tedy bez možnosti jejich rozložení. Pokud patříte k těm, kteří rádi stolují u jednoho stolu a vaše rodina či známí, to je početná skupina lidí, určitě budete vybírat mezi rozměrově většími stoly. Vhodným řešením je pak samozřejmě stůl s možností rozložení, který vám pak v normálním běžném životě nemusí zabírat příliš místa v místnosti. Ale jak vlastně vybrat správně? jak velkou plochu stolu potřebujeme? O možných způsobech rozložení jídelních stolů bude dnešní článek. A možná budete překvapeni, co je dnes všechno možné.
Jídelní stoly s možností postupného rozkládání
S velmi originálním nápadem letos přišel francouzský výrobce. Představuje zcela nový způsob rozložení jídelního stolu a to na několik velikostí, které si zvolíte dle aktuálního poštu osob. A když stůl nebudete potřebovat vůbec, můžete ho složit do velmi malé komody ke stěně, jako takový odkládací pult. Třeba jako doplnění pod zrcadlo v předsíni.
Na ilustračních fotografiích představujeme, co postupně rozkládáním můžete získat. Postupným rozkládání stolku umístěného u stěny jako takový odkládací pult získáte několik velikostí, dle toho, kolik k vám přijde na návštěvu hostů. Nemusíte tak vždy stolek rozkládat na maximální možnou šíři. Ale uveďme si jednotlivé kroky postupně tak, jak jdou za sebou.
krok 1 - stolek u stěny s šíři 43 cm
krok 2 - jídelní stůl pro dvě osoby s šíři 95 cm
krok 3 - jídelní stůl pro čtyři osoby s šíři 148 cm
krok 4 - jídelní stůl pro šest osob s šíři 200 cm
Jistě nám dáte za pravdu, že využití takového designu je velmi praktické. Především pak chtěl výrobce oslovit majitelé opravdu velmi malých interiérů. Jídelní stůl Helen si rovněž můžete vybrat z několika dostupných odstínů. Mechanismus pro rozložení je velmi snadný, kovové pojezdy, kdy do vzniklých mezer vkládáte postupně desky stoly, čímž plochu samozřejmě zvětšujete.
Klasické rozkládací jídelní stoly
Mezi klasické rozkládací stoly můžeme řadit ty, které se tahem rozdělí na dvě části a doprostřed vzniklého prostoru vložíte třetí desku. Tím vlastně jídelní plochu zvětšíte. Deska, která je navíc a stůl zvětšuje je nejčastěji uložena pod jídelní plochou stolu, když je ve složeném stavu. Takové stoly nejčastěji pak výrobci představují z laminátové desky nejrůznějších odstínů, dražší varianty jsou pak vyrobeny z mdf desky. I zde je výběr velmi široký.
Díky novým technologiím při výrobě nábytku je také možnost rozložení jídelního stolu na stále větší rozměry. V nabídce najdete možný rozklad ze 160 cm stolu na 300 cm, tedy místo až pro dvanáct osob. To výrobci dosáhli stále důmyslnějšími designy, které umožňují až tak velké zvětšení jídelní plochy.
Dnes je dokonce možné rozložit i některé jídelní stoly z masivu, což ještě před pár lety možné nebylo. Všeobecně je nejčastějším způsobem rozložení stále vkládání desky mezi roztažený stůl, která je ze dvou části. nejčastěji pak na kovových, mechanických pojezdech. Dalším způsobem a to v celku nedávno vytvořeným, je jídelní stůl jako jeden díl, bez možnosti roztažení na dvě části, ale zvětšení jídelní plochy je za pomocí dvou desek, které se upevňují po okrajích stolu. nejlépe bude uvést příklad.
Systém, kdy upevňujeme desku po straně stolu se nejčastěji využívá u jídelních stolů vyrobených ze dřeva. Především pak z důvodů, že ať už chceme či ne, dřevo jako přírodní materiál pracuje ještě několik let potom, co je vyroben. Mechanické, kovové pojezdy by tak mohly být nepatrně zdeformovány a tah desek by nemusel probíhat jednoduše. Proto přikládání desek pro zvětšení jídelní plochy k okrajům stolu je efektivnější. Desky můžete připevnit k oběma okrajům stolu a často tak získáte až o 80 cm širší jídelní plochu. V praxi připevníte desku šíře 40 cm na levý i pravý okraj jídelní plochy. Jaký způsob rozkladu zvolíte vy, je už pak na vás. Ale vždy si předem zjistěte, jaký maximální rozměr lze u stolu docílit a jak je stůl velký ve složeném stavu.