Jak vybrat nejlepší sedací soupravu

Správný výběr sedací soupravy není tak snadný, jak se na první pohled zdá. Vzhled a design je sice viditelný na první pohled, takže se podle něj sedačka vybírá nejčastěji, ale rozhodně by to neměl být nejdůležitější parametr, podle kterého se rozhodovat. Pokud chcete, aby vám pohovka vydržela mnoho let, je nutné se zaměřit také na konstrukci a čalounění. Na co si dát pozor při výběru sedací soupravy a podle čeho se řídit, se dozvíte v tomto článku.

Před výběrem si udělejte jasno

Před tím, než se rozhodnete pro barvu, konstrukci nebo velikost se zamyslete nad těmito aspekty:

pro kolik osob sedačku pořizujete,

sedačku pořizujete, zda jsou ve vaší rodině i malé děti ,

, zda s vámi na pohodlném sedáku budou chvíle relaxu trávit i domácí mazlíčci ,

, zda chcete pohovu na relaxování nebo jako součást kanceláře ,

, plánujete na gauči čas od času přespat ,

, budete chtít i úložný prostor ,

, jak velký je pokoj , ve kterém bude pohovka umístěná,

, ve kterém bude pohovka umístěná, jakému čalounění dáte přednost.

Jakmile se ujasníte tyto body, nebude vám nic stát v nákupu nejlepší sedací soupravy pro váš domov.

Umístění a velikost

Ze všeho nejdůležitější je velikost místnosti. Od té se bude odvíjet velikost i typ samotné sedačky. Nezapomeňte na dostatečný průchod. Mezi pohovkou a stěnou či jiným kusem nábytku by měl být prostor o šířce minimálně 80 cm. Jen tak se kolem sedačky bude dát volně pohybovat. Sedačka by měla být umístěna tak, abyste viděli na dveře. Budete tak mít přehled o osazenstvu a večer se budete cítit bezpečněji.

Zlaté pravidlo praví, že méně je více. Stejně tak byste měli uvažovat i vzhledem k velikosti pokoje. Jestliže bydlíte v malém panelovém bytě, asi těžko do obývacího pokoje umístíte rozlehlou sedací soupravu do U. A pokud přeci jen ano, pravděpodobně jí zaberete veškerý prostor, takže bude obývák působit stísněným dojmem a nebude se v něm cítit dobře. Nezapomeňte také na prostor před sedačkou, kam se zpravidla umísťuje konferenční stolek.

Při uvažování nad velikostí berte v potaz také velikost vašich dveří. Sedačky se sice většinou prodávají rozložené, ale i tak mají jednotlivé kusy poměrně velké rozměry, které bude potřeba pronést přes dveře.

Řešení pro malé pokoje

Pokud hledáte vhodnou sedací soupravu do malého bytu, můžete zvolit rohovou variantu. Chytře a funkčně tak využijete roh místnosti a ještě si při lenošení užijete dostatek prostoru. Kromě sedací soupravy do L se nabízí také varianta 3 + 1 + 1 nebo 3 + 2 + 1. Pokoj tedy vybavíte trojsedákem, jenž poskytne místo pro sezení až 3 osobám a k němu pořídíte buď dvě křesla nebo dvojsedák a jedno křeslo. Zejména křesla jsou velmi variabilní a nenáročná na místo, takže jsou dobrým řešením sedacího prostoru navíc. Místo navíc poskytnou i polstrované taburety, jež často ukrývají i úložný prostor.

Řešení pro velké pokoje

U velkých pokojů máte to štěstí, že nejste limitováni prostorem. V tom případě můžete bez rozpaků sáhnout po velké sedačce do tvaru U. Ta většinou nabízí prostor pro sezení 5 a více osob. Vzhledem k tomu, že je dnes trh bohatý na výběr celočalouněných sedaček, můžete tu vaši klidně postavit do prostoru, už totiž neplatí, že pohovka musí být jen u stěny. Díky prostorovému využití může fungovat také jako předěl mezi obývací a kuchyňskou částí, které jsou dnes často spojené do jedné místnosti. Toto řešení je praktické. Pokud přijde návštěva, může se pohodlně usadit a vy pro občerstvení nemusíte odbíhat daleko.

Multifunkčnost

Multifunkčnost se projevuje ve spojení s úložným prostorem a rozkládací funkcí. Rozmyslete si proto, zda je pro vás toto podmínkou nebo jen příjemným bonusem. Sedací souprava totiž musí vyhovovat zejména vašim požadavkům.

Úložný prostor je zpravidla situován do delšího prostoru pod gaučem. Díky dostatečné velikosti do něj pohodlně uložíte peřinu i s polštářem, případně deky nebo sezónní oblečení. Je však možné do něj schovat i časopisy nebo knihy, které nechcete nechat povalovat na konferenčním stolku.

Dalším vylepšením může být rozkládací funkce. Tu ocení všichni ti, kdo doma bojují s prostorem. Jedním kusem nábytku tak můžete vyřešit prostor na sezení i spaní. Obecně nejsou pohovky vhodné na každodenní spaní, jsou ideálním řešením pro občasné uložení návštěv, či přespání v případě, že váš partner chrápe. Pokud však sedací soupravu pořizujete již s požadavkem každodenního spaní, doporučujeme sáhnout po takové, která je vybavená kvalitní matrací. Nejlepší rozkládací sedací soupravy pro každodenní spaní disponují pružinovou matrací.

Při výběru rozkládací sedací soupravy si vyzkoušejte, jak snadno z ní jde lůžko udělat. Rozložení by vám rozhodně nemělo zabrat déle než minutu. Také složení by mělo být rychlé a jednoduché. Zvládnout by ho s přehledem měly i ženy. Lůžková část by měla být pohodlná i v případě, že na sedačce budete spát jen občas. Rozhodně doporučujeme si sedačku vyzkoušet v kamenném obchodě a poté ji koupit na e-shopu, určitě ušetříte. Je velmi častým nešvarem, že rozkládací část je mnohem tvrdší než část sedáková. Kvůli kombinaci dvou tvrdostí se na sedačce velmi nepohodlně spí.

Maximálně úsporné řešení je podle nás rozkládací rohová sedací souprava s úložným prostorem. Toto vybavení vám poskytne i sedací souprava do U. V případě trojsedáků není rozkládací funkce ani funkce úložného prostoru tak častá.

Nejlepší výplň sedacích souprav a konstrukce

Typ výplňového materiálu má velký vliv na pohodlí a také na životnost. Nekvalitní výplňové materiály se brzy prosedí, takže se na sedačce nebude relaxovat tak pohodlně jako na začátku. Kromě toho je také důležité se rozhodnout pro materiál, ze kterého je vyrobena konstrukce. Každý typ má totiž jiné vlastnosti.

Výplňové materiály

Do kvalitních sedaček se nejčastěji používá výplň s polyuretanové pěny, jenž můžete znát také pod zkratkou PUR. Mezi základní vlastnosti čalounických pěn se řadí:

pružnost,

elasticita,

prodyšnost.

Molitan a textilní drť

Nejlevnější sedací soupravy jsou vyplněny molitanem nebo dokonce i drtí ze starého textilu. Tyto dva druhy výplně bychom rozhodně nedoporučovali, protože mají krátkou životnost a neposkytují dostatečné pohodlí.

Sendvičová výplň

Výplň nejlepších sedaček se skládá z více druhů pěn, jež se na sebe vrství. Vytváří tak sendvičový efekt, který můžete znát spíše ve spojení s matracemi na spaní. Každá pěna má jinou tuhost. Díky rozdílným tuhostem se dosáhne optimální měkkosti, která dokáže tlak těla uživatele roznést tak, aby nedošlo ke snížení optimální ergonomie polohy nebo nadměrnému či nevhodnému přetěžování tělesného aparátu.

Pěny se dělí do kategorií:

N – standard,

– standard, HR – vysoce elastické,

– vysoce elastické, V – viscoelastické,

– viscoelastické, W – odlehčené,

– odlehčené, H – tuhé/super tuhé,

– tuhé/super tuhé, RE – recyklované.

Dále se u nich uvádí objemová hmotnost (kg/m3) a odpor proti stlačení při 40% stlačení (kPa).

Příklad: Pokud se setkáte s označením N3545 FR, odvodíte tyto informace: N – standardní typ pěny, 35 označuje váhu v kg na 1 m3, 45 – odpovídá hodnotě 4,5 kPa, která byla vyvinuta při stlačení této pěny o 40 % své výšky. Další písmena doplňují vlastnosti pěny, v tomto případě F – pěna se sníženou hořlavostí, jenž je vhodná i do veřejných prostor, R – úprava za pomocí retikulace (to je výbuch plynu v komoře).

Peří, líná pěna

Peří a líná pěna se používají v případě, že chcete měkké sezení. Tyto dva materiály však mají tendenci kopírovat sed, takže časem dojde k vysedění „dolíků“, z měkkých sedaček se hůře vstává.

Konstrukce

Konstrukce neboli kostra sedačky se nejčastěji vyrábí z masivu, dřevotřísky, kovu a plastu. Nosnou část může tvořit tzv. vlnovec, dřevěné lamely nebo látkové nosné pásy. Poslední jmenované bychom však nedoporučovali, protože se časem vytahují. Vlnovec neboli vlnovcová pružina má podobu vlnovky, která je umístěná v sedačce vodorovně.

Sedačky s vlnovcovou pružinou jsou měkčí než sedačky s bonellovou pružinou, ale mají stejnou kvalitu a výdrž jako sedačky s PUR matrací. Kombinace vlnovky a PUR pěny odkazuje k měkkému sezení, vlnovka a HR PUR propůjčuje sedačce středně měkký sedák a kombinace vlnovky a bonellu odpovídá středně tuhému sedáku.

Mezi nejodolnější sedačky s dlouhou životností se řadí ty s masivní konstrukcí. Pro boční plochy se využívá dřevotříska.

Konstrukce z dřevotřísky, smrkového nebo borového dřeva jsou charakteristické tím, že jsou levnější, lehčí, ale také mají nižší životnost. Tento typ konstrukce je nejvhodnější pro pořízení dočasné sedačky, třeba než našetříte na skutečně kvalitní výrobek.

Po kovové konstrukci sáhněte v momentě, kdy si pořizujete rozkládací pohovku. Pamatujte na to, že kvůli rozkládání jsou některé části sedačky mnohem více namáhány. Při pořízení této varianty si připlatíte a musíte se připravit i na větší hmotnost sedačky.

Sedačky s plastovou konstrukcí je vhodné zvolit maximálně do dětských pokojů.

Výběr potahu sedací soupravy

Potahový materiál má vliv jednak na vzhled, ale také na životnost. Přizpůsobit byste jej měli svému vkusu. Škála potahových materiálů je široká a může ovlivnit celkový pocit ze sezení. Je důležité, aby byl příjemný na dotek.

Pokud nevíte, jak vybrat potah na sedací soupravu, uvažujte nad tím, kdo všechno bude na sedačce sedět. Máte malé děti? Nebo s vámi televizi sledují domácí mazlíčci? V tom případě bude vhodné sáhnout po materiálu s vyšší odolností, otěruvzdorností nebo úpravou pro snadné čištění. Horkým trendem poslední doby je povrchová úprava teflonem, který způsobuje vodoodpudivost. Netkaný materiál, u něhož nehrozí zatržení, vytažení vláken a jejich přetržení je vhodný pro domácnosti se psy a kočkami.

Textilní potahové materiály

Textil obecně nabízí více barevného provedení a barevných kombinací než pravá kůže. Na výběr je i mnoho vzorů a struktur. Dají se snadno kombinovat a prostoru propůjčují útulnost.

Vlastnosti textilie ovlivňuje její složení. Při výběru se zaměřte na gramáž. Vysoká gramáž odkazuje ke kvalitnějším produktům, textile s nízkou gramáží se rychleji vyšoupou a opotřebují. Důležitá je také světlostálost nebo náchylnost ke žmolkování. Podstatná je i hodnota otěruvzdornosti, jenž se označuje jako test Martindale. Udává, kolika otáčkám byla sedačka vystavená, aby se zjistilo, jak náročné je sedačku prodřít. Čím vyšší číslo, tím lépe.

Co je to test Martindale

Test Martindale se provádí za použití plstěného kotouče, jenž se pod určitým tlakem otáčí tak dlouho, dokud nedojde k prvnímu protržení textilie. V tomto momentě se zaznamená, kolik otáček bylo potřeba k tomu, aby se povrch poškodil. Minimální hranice pro materiál, jenž se používá pro čalounění výrobků pro domácnost, je 20 000 otáček. Zjednodušeně řečeno, čím větší počet otáček, tím lépe.

Test žmolkování

Odolnost proti žmolkování se provádí za pomoci několika metod. Nejčastěji se používá odírání a praní. Stupeň žmolkovatosti se určuje podle škály v rozsahu 1-5. Čalounické látky by měly dosahovat žmolkovacího stupně 4-5.

Test stálobarevnosti

Stálobarevnost se hodnotí na stupnici 1-8. Posuzuje se odolnost proti UV záření, proti tření za sucha, proti tření za morka, stálobarevnost při komerčním i domácím praní. Minimální stupeň stálobarevnosti pro čalounický nábytek je hodnota 6. Na stálosti barvy se významně podepisuje složení tkaniny.

Nejběžnější typy textilních potahových materiálů

Výběr látek sedacích souprav je bohatý. Níže přinášíme charakteristiku některých z nich.

Mikrovlákno – je vyrobeno z tenkých vláken, na dotek i pohled připomíná semišovou useň, má luxusní vzhled a snadno se udržuje.

– je vyrobeno z tenkých vláken, na dotek i pohled připomíná semišovou useň, má luxusní vzhled a snadno se udržuje. Bavlna – pro čalounění sedacích souprava se příliš často nepoužívá, protože má velmi omezenou životnost, stálost barev a hůř se udržuje. Je oblíbená pro svůj přírodní původ a nízkou pořizovací cenu.

– pro čalounění sedacích souprava se příliš často nepoužívá, protože má velmi omezenou životnost, stálost barev a hůř se udržuje. Je oblíbená pro svůj přírodní původ a nízkou pořizovací cenu. Mikroplyš – je nejčastěji používaným materiálem pro čaloun. Oblíbený je zejména kvůli svým užitným vlastnostem, jež jsou dány pevným tkaným podkladem (50 % bavlna, 50 % PES) a horním odolným vlasem (100% nylon). Horní vlas je tak odolný proti zašpinění a snadno se udržuje.

– je nejčastěji používaným materiálem pro čaloun. Oblíbený je zejména kvůli svým užitným vlastnostem, jež jsou dány pevným tkaným podkladem (50 % bavlna, 50 % PES) a horním odolným vlasem (100% nylon). Horní vlas je tak odolný proti zašpinění a snadno se udržuje. Žinylka – je velmi příjemná na dotek. Složení je podobné jako u mikroplyše, tedy 50 % bavlna a 50 % PES. Do podkladu je vetkán 100% nylonový vlas, který je však kvůli svému složení velmi náchylný na ušpinění. Čištění je obtížené a nemusí zaručit vždy dokonalý výsledek.

– je velmi příjemná na dotek. Složení je podobné jako u mikroplyše, tedy 50 % bavlna a 50 % PES. Do podkladu je vetkán 100% nylonový vlas, který je však kvůli svému složení velmi náchylný na ušpinění. Čištění je obtížené a nemusí zaručit vždy dokonalý výsledek. Mikrofáze – kvůli jednovrstvému a povrchově upravenému 100% nylonu je tento materiál čím dál oblíbenější. Má dobré vlastnosti a příznivou cenu. Je odolný proti špíně a velmi snadno se čistí.

Materiály z kůže, přírodní usně nebo ekokůže

Pojem kůže označuje nezpracovanou surovinu. Až po zpracování se jí říká useň. V současnosti jsou pojmy přírodní useň a kůže synonyma.

Přírodní useň/kůže

Tento materiál je velmi odolný, a pokud se o něj budete náležitě starat, vydrží vám jako nový mnoho let. Pro péči o kůži se používají pouze specializované výrobky určené pro ošetřování kůže. Před tím, než se rozhodnete pro koženou sedací soupravu, si rozmyslete, co od kůže očekáváte. K dostání jsou totiž 3 typy přírodních usní: pigmentované, semianilinové a anilinové. Každá z nich má jiné vlastnosti a jiný způsob opracování povrchu. Není tedy pravdou, že všechny kožené sedačky jsou studené. Způsob opracování povrchu má velký vliv na následnou údržbu, komfort i zachování přírodních znaků.

Anilinová useň – je charakteristická zachováním přírodního charakteru v co nejvíce možné míře . Líc usně není téměř korigován a vzhled je nejednotný. Často si na ní můžete všimnout vrásek nebo třeba stop po bodnutí hmyzem . Tento typ usně nejvíce odkazuje k pravé kůži . K probarvení se používá anilinová barva, která je transparentní a vodou ředitelná. Povrch není chráněn žádnou pigmentovou vrstvou, takže póry dobře dýchají . Povrch má tedy příjemnou teplotu , ale je náchylný na znečištění. Je jemný až sametový a náchylný na světelné záření . Světelné záření na povrchu nechává charakteristickou patinu. Krátkodobé ošetření proti působení vody se provádí pomocí přípravků na bázi vosku.

– je charakteristická . Líc usně není téměř korigován a vzhled je nejednotný. Často si na ní můžete . Tento typ usně . K probarvení se používá anilinová barva, která je transparentní a vodou ředitelná. Povrch není chráněn žádnou pigmentovou vrstvou, takže . Povrch má tedy , ale je náchylný na znečištění. Je jemný až sametový a . Světelné záření na povrchu nechává charakteristickou patinu. Krátkodobé ošetření proti působení vody se provádí pomocí přípravků na bázi vosku. Nubuk – patří do anilinových usní, liší se v tom, že se líc kůže dokončuje broušením . Díky tomu dochází k lepšímu pohlcování či propouštění vlhkosti . Je však náročnější na pravidelnou údržbu . Stejně jako anilinová useň je náchylný na světelné záření.

– patří do anilinových usní, liší se v tom, že se . Díky tomu dochází . Je však . Stejně jako anilinová useň je náchylný na světelné záření. Semianilinová useň – probarvování se provádí stejně jako u anilinových usní. Povrch se navíc ošetřuje slabou vrstvou pigmentu , jenž sjednotí, ale nenaruší přírodní vzhled. Jednotnost však na celé ploše nečekejte. Kůže dýchá, je příjemná na dotyk a kombinuje měkkost a příjemný omak anilininových usní s výhodou vyšší ochrany na líci , jenž vzniká díky povrchové úpravě.

– probarvování se provádí stejně jako u anilinových usní. , jenž sjednotí, ale nenaruší přírodní vzhled. Jednotnost však na celé ploše nečekejte. anilininových usní s , jenž vzniká díky povrchové úpravě. Pigmentová useň – je charakteristická tím, že se její povrch ošetřuje pigmentem o určité tloušťce, takže krycí charakter sjednotí vzhled kůže. Pigmentová barva má vliv na měkkost i omak a zvyšuje odolnost proti ušpinění. Podle recenzí a zájmu zákazníků jsou sedací soupravy z pigmentované kůže nejlepší volbou zejména kvůli méně náročné údržbě. Kůže je odolná proti světelnému záření i stírání povrchové úpravy. Na rozdíl od předchozích usní, je tato omezená ve schopnosti propouštět vlhkost, zároveň není ani tak komfortní jako výše zmiňované.

Umělé usně/ekokůže

Tento typ čalounění bývá mylně zaměňován za dřívější koženku. Pro koženku je charakteristická polyvinylchloridová horní vrstva a nesnášenlivost vůči soli, což vedlo k jejímu praskání. Moderní umělé usně však mají horní vrstvu z 100% polyuretanu a podklad z 100% bavlněného úpletu. Jsou tak vhodné pro alergiky a navíc se snadno čistí. Pro čištění se používá čistá voda s trochou saponátu.

Dobrá rada: Pokud chcete ochránit textilní nebo kožené čalounění, je nejlepší volbou pořízení přehozů na sedací soupravy. Oceníte je zejména v případě, že doma máte malé děti nebo zvířata. Přehozy nebo napínací potahy na sedací soupravy jsou také jednoduchým řešením změny vzhledu nábytku.

Údržba potahových materiálů

Abyste prodloužili životnost vaší sedačky, měli byste se o ni pravidelně starat. Kromě údržby, kterou byste měli provádět několikrát do měsíce, je vhodné nechat sedačku nejméně jednou za rok odborně vyčistit. Cena za vyčištění sedací soupravy se pohybuje od počtu sedáků a míry znečištění. Pokud bude sedačka s textilním čalouněním jen zaprášená bez větších skvrn, vyjde vás čištění velké sedací soupravy do U zhruba na 1 000 Kč. Při nadměrném znečištění se cena údržby zvyšuje.

Čištění textilních materiálů

Sedačky čalouněné textilem byste měli pravidelně vysávat vysavačem o středním nebo nízké výkonu a nástavcem na čalounění. Předejdete tak vzniku prachových map, které se mohou objevit při mokrém čištění skvrn.

Pokud sedačku omylem polijete nebo způsobíte jinou skvrnu, ihned ji odstraňte. Tekutinu se doporučuje nejdříve odsát savými textilními utěrkami a následně ji vyčistit roztokem vody a neutrálního mýdla krouživými pohyby směrem od okrajů skvrny k jejímu středu. Nedojde tak ke zvětšení skvrny. V případě, že je na sedačce hrubší skvrna třeba od čokolády, odstraňte její zbytky po zaschnutí tupým předmětem.

Textilie se dočišťuje vodou. Pokud na sedáku vznikne mapa, budete muset vyčistit celý čtverec. Zbylou tekutinu odsajte čistými bílými hadříky nebo papírovými utěrkami.

Čištění kůže

Pro čištění pohovek z přírodní usně používejte pouze přípravky k tomu určené. Nepoužívejte čisticí prostředky na bázi rozpouštědel ani prostředky pro ošetřování bot a kabelek. Nesmí se používat ani kosmetické krémy či přípravky na parkety.

Pokud dojde ke znečištění, odstraňte skvrnu ihned. Využijte utěrku nebo houbu namočenou v destilované vodě a krouživými pohyby, jemně a bez většího tlaku skvrnu otírejte. Vysušte ji bavlněnou utěrkou a zbytek tekutiny odsajte papírovým kapesníkem. Myslete na to, že jakmile kůže tekutinu absorbuje, zůstane skvrna na povrchu již navždy.

Jak vybrat barvu a design sedací soupravy

Výběr barvy je zcela ve vaší režii. Mějte však na pamětí jednoduché pravidlo, které říká, že příliš výrazná barva s výrazným dekorem se brzy „okouká“, nebude vás bavit a brzy vyjde z módy. Pokud hledáte moderní sedací soupravu, kterou chcete mít v pokoji dlouhé roky, volte raději jednobarevné provedení a neutrální barvy, mezi které se řadí odstíny černé, hnědé a světlých barev.

Velké sedací soupravy se doporučují pořizovat spíše v jednobarevném provedení, které příjemně oživí polštářky nejrůznějších barev a potisků. V případě, že chcete, aby sedačka interiéru dodala určitý barevný tón, vyberte výraznou barvu.

Na vzhledu se podepisuje i podnoží. To může odpovídat stylu, ve kterém máte váš interiér zařízený. Na výběr jsou nožky přírodní dřevěné nebo kovové, nejčastěji chromové nebo z broušeného nerezu. Podnoží je možné sladit s podnožím konferenčního stolku, ale také křesla.

Nožky, zejména pak jejich výška mají vliv i na praktickou stránku věci. Pod nábytkem na vyšším podnoží se snadněji uklízí, projet pod ním může třeba robotický vysavač. Vyšší podnoží má vliv také na výše položenou sedací plochu, takže se vám z pohovky bude lépe vstávat.

Komfortní prvky

Nejlepší sedací soupravu vám bez diskuze pomůže vybrat to, pro jaký účel ji pořizujete. Budete na ní spíše relaxovat nebo vést pracovní jednání?

Sedací soupravy pro odpočinek

Pokud pořizujete pohovku za účelem odpočinku, zaměřte se na výšku a hloubku sedáku. Výška sedací plochy by měla být pod vašimi koleny, hloubka by měla být taková, aby se vám pohodlně sedělo. Sed by neměl být úplně vzpřímený, ale spíše by se mělo jednat o polosed/pololeh. O komfort při relaxaci se postarají výškově nastavitelné podhlavníky a područky. Díky výškově nastavitelným podhlavníkům si na gauči odpočinou i muži s výškou 190 cm. Některé typy pohovek nabízí i relaxační roh, který kromě podhlavníků umožňuje i změnu hloubky sedu. Čalounění je většinou textilní.

Sedací soupravy do pracoven

Sedací soupravy do pracoven jsou většinou vysoké. Sedací plocha by měla být v úrovni kolen, aby se na ni pohodlně sedalo, ale také se z ní pohodlně vstávalo. Sedací plocha obvykle není hluboká a opěráky podporují spíše vzpřímenější sed. Čalounění je nejčastěji kožené, levné sedací soupravy jsou čalouněné ekokůží. Tento typ čalounění je reprezentativní a navíc snadno udržovatelný. O vybavení kanceláří a pracoven jsme se rozepsali v tomto článku.

Dobré rady

Na závěr jsme pro vás připravili ještě několik praktických rad.

Pokud chcete, aby vzhled sedačky vydržel co nejdéle jako nový, vybírejte sedačku, která je prošitá. Prošívání je nejčastěji na sedací ploše a zajistí, že se látka nevytahá tak snadno, jako sedačky beze švů.

tak snadno, jako sedačky beze švů. U rozkládacích pohovek se zajímejte zejména o materiál výsuvné konstrukce a kolečka . Rozkládáním se pohovka více namáhá.

. Rozkládáním se pohovka více namáhá. Mezi další vychytávky patří integrované zásuvky nebo USB porty . K dostání jsou i sedačky s motorově nastavitelnou hloubkou sedu. Nezapomeňte však, že pokud se motorek porouchá, budete muset do opravy investovat nemalé peníze. Některé pohovky mají integrovaný stolek pro odložení nápojů nebo knihy. Součástí područek může být i vestavná lednička.

. K dostání jsou i sedačky s motorově nastavitelnou hloubkou sedu. Nezapomeňte však, že pokud se motorek porouchá, budete muset do opravy investovat nemalé peníze. Některé pohovky mají integrovaný stolek pro odložení nápojů nebo knihy. Součástí područek může být i vestavná lednička. Kožené sedací soupravy by neměly být umístěny tam, kde na ně dopadá přímé sluneční světlo ani v blízkosti tepelného zdroje (radiátor, krb).

(radiátor, krb). Pokud bydlíte v patře, myslete na to, zda se se sedačkou dobře vytočíte na schodech, případně jaké jiné zúženiny by vám mohly přidělat vrásky na čele.

Vysoce kvalitní sedačky disponují komorovými polštáři , které zabraňují slehnutí výplně.

, které zabraňují slehnutí výplně. Protišpinivá úprava čalounění zajistí, že voda po potahu sklouzne nebo čmárance od propisky očistíte vlhkým hadříkem a vlažnou vodou.

čalounění zajistí, že voda po potahu sklouzne nebo čmárance od propisky očistíte vlhkým hadříkem a vlažnou vodou. Do zimní zahrady je vhodné zvolit ratanovou sedací soupravu, pro venkovní zahrady jsou k dostání sedací soupravy zahradní. Mohou být vyrobeny z různých materiálů např.: plast, kov nebo dřevo. Vždy však musí být ošetřeny speciálním přípravkem proti povětrnostním vlivům a na zimu se je doporučuje schovat na suché místo. O zahradním nábytku jsme se více rozepsali v článku Jaký zahradní nábytek si pořídit? Poradíme vám.

Pokud máte atypicky řešený obývací pokoj nebo dokonce celé obydlí, je nejlepší volbou nechat si zhotovit sedací soupravu na míru.

Uvažujete-li o tom, kde vybrat sedací soupravu, doporučujeme specializovaný obchod, ve kterém si ji budete moci osobně vyzkoušet. Následně ji můžete pořídit na některém z e-shopů, kde ji pravděpodobně seženete za lepší cenu.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami. 4.3 / 5 59 hodnocení

Vystudovala jsem univerzitu v Olomouci v oboru umění. Působila jsem v rádiu, kde jsem se naučila vést samostatné projekty a skvěle mluvit. Ve volném čase mě baví práce okolo domu, cestování, děti, zvířata, sport a ruční výroba. Díky tomuto širokému záběru, vám ve svých článcích dokážu zprostředkovat maximum informací, které vám usnadní život. Zvídavost je moje přirozená vlastnost. Zajímá mě, jak věci fungují, co mi mohou nabídnout nebo kde mají háček. Jsem velmi zodpovědná a trochu puntičkářka